Încă un eşec pentru CSM Medgidia

Handbal (m) / LN-5: CSM Medgidia - Pandurii Tg. Jiu 23-34

Sport 12 Octombrie 2009 / 00:00 800 accesări

Cu o singură victorie înregistrată în primele cinci runde, echipa masculină de handbal CSM Medgidia se numără printre principalele candidate la retrogradarea din Liga Naţională. Cu jucători tineri, fără experienţă şi neplătiţi de cîteva luni, formaţia pregătită de Florin Cazan a înregistrat, ieri, al treilea eşec de pe teren propriu în acest sezon, cedînd în disputa cu Pandurii Tîrgu Jiu, scor 23-34, în etapa a 5-a. În efectiv complet după revenirea lui Enis Murtaza, gazdele au sperat că pot ţine pasul cu gorjenii, reuşind să se menţină aproape mai mult de o jumătate de repriză, 6-9 în min. 20. Finalul primei reprize le-a aparţinut însă oaspeţilor, care s-au distanţat fără probleme, 16-10. La reluare, echipa antrenată de Vasile Stîngă şi-a mărit avantajul, în ciuda eforturilor gazdelor, conducînd, în min. 44, cu 27-17. La acest scor, antrenorul-jucător Florin Cazan a contestat o decizie a celor doi arbitri, Marius Barcan şi Ştefan Ciurea, motiv pentru care a primit o eliminare de două minute. Deranjat de maniera de arbitraj, Cazan a reacţionat dur, retrăgînd echipa de pe teren, însă jocul s-a reluat după aproape două minute de aşteptare. Ultimul sfert de oră le-a aparţinut tot gorjenilor, care au bifat un success clar, 34-23. Pentru gazde au marcat Nemenco 6, Paraschiv 5, Cazan 4, Oselinsche 3, Galan 3, Murtaza 1 şi Sas 1, în timp ce de la oaspeţi s-au remarcat A. Florea 8 şi Păiuş 7. Rezultatele etapei - vineri: Minaur Baia Mare - Ştiinţa Bacău 28-30; sîmbătă: Steaua - Bucovina Suceava 33-26; duminică: Rom Cri Braşov - U. Cluj 24-28 şi CSM Satu Mare - Poli Timişoara 33-23. Derbyul acestei etape, dintre campioana HCM Constanţa şi vicecampioana UCM Reşiţa va avea loc mîine, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa, în timp ce partida Dinamo Bucureşti - HC Odorhei se va disputa joi.

11. CSM Medgidia 5 1 0 4 126-176 2

12. Minaur Baia Mare 5 0 1 4 112-127 1

13. Rom Cri Braşov 5 0 1 4 139-152 1

14. Dinamo Bucureşti 4 0 1 3 117-151 1