Încă un succes clar pentru CSV 2004 Tomis

Volei (f) / DA1, etapa a 20-a: CSU TG. MUREŞ - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 03 Martie 2011 / 00:00 862 accesări

CS Volei 2004 Tomis Constanţa a obţinut a 17-a victorie din acest campionat, în 19 meciuri jucate. Voleibalistele antrenate de Darko Zakoc şi Constantin Alexe au învins ieri, la Tg. Mureş, asigurându-şi poziţia secundă la finalul sezonului regulat, indiferent de rezultatele ultimelor două etape. Formaţia constănţeană a trecut în fruntea clasamentului, cu două puncte avans, dar Ştiinţa Bacău are două meciuri mai puţin jucate. Dacă vor obţine şase puncte în meciurile de pe teren propriu cu Pro Volei Botoşani şi CSM Lugoj, băcăuancele vor aborda play-off-ul de pe prima poziţie, indiferent de rezultatul derby-ului de la Constanţa, programat sâmbătă, de la ora 20.00. Jocul de ieri a fost la discreţia echipei oaspete, care şi-a permis însă un moment de relaxare în setul al doilea, speculat prompt de mureşence. Scor final: CSU Medicina - CSV 2004 Tomis 1:3 (17:25, 25:16, 12:25, 11:25). „A fost un meci uşor, pe care ni l-am făcut noi greu! Iarăşi a intervenit relaxarea, ca şi în alte partide, iarăşi fetele au crezut după un set câştigat uşor că meciul e deja încheiat. Suntem mulţumiţi de evoluţia echipei, cu excepţia setului secund, şi cred că a fost o repetiţie reuşită înaintea meciului cu Ştiinţa Bacău”, a declarat antrenorul secund Constantin Alexe. Pentru echipa constănţeană, antrenată de Darko Zakoc şi Constantin Alexe, au evoluat: Neaga - Nikolova, Gavrilescu, Butnaru, Nemţanu, Majstorovic şi Vujovic - libero (au mai jucat: Viviane şi Bobi). Au arbitrat: Alina Suciu (Oradea) şi Cristian Santa (Cluj).

Celelalte rezultate înregistrate ieri, în etapa a 20-a: Dinamo Bucureşti - CSM Sibiu 3:0 (25:9, 25:13, 25:12); SCM U. Craiova - CSM Bucureşti 3:0 (25:20, 27:25, 25:23). U. Cluj a stat, iar meciurile Ştiinţa Bacău - Pro Volei Botoşani şi VC Unic LPS Piatra Neamţ - CSM Lugoj vor avea loc pe 10 martie.