Incident grav în Marele Premiu din Bahrain

Automobilism / Formula 1

Sport 09 Aprilie 2018 / 11:41 970 accesări
Pilotul german Sebastian Vettel a câştigat şi a doua cursă a sezonului din Formula 1 (sursa foto: www.formula1.com)

A doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al Bahrainului, care a avut loc duminică, pe circuitul de la Sakhir, s-a încheiat cu victoria pilotului german Sebastian Vettel, de la echipa Ferrari, cel care s-a impus şi în prima etapă, desfăşurată luna trecută, la Melbourne. Locul 2 în Bahrain a fost ocupat de finlandezul Valteri Bottas (Mercedes), iar pe poziţia a treia s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes).

Finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari), australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) şi olandezul Max Verstappen (Red Bull) au abandonat.

Raikkonen fost nevoit să abandoneze după ce a accidentat un mecanic la boxe, la al doilea schimb de pneuri. Mecanicul echipei Ferrari a suferit o fractură de tibie şi peroneu, după ce finlandezul a trecut cu monopostul peste piciorul acestuia. Echipa Ferrari a fost amendată cu 50.000 de euro în urma acestui incident.

După abandonul lui Raikkonen, Vettel a decis să nu mai intre la boxe, pentru a-şi menţine prima poziţie. Raikkonen era favorit la podium, dar în urma celor întâmplate, echipa Mercedes a profitat şi a ocupat celelalte două trepte ale podimului în cursa de la Sakhir.

Etapa a treia, Marele Premiu al Chinei, va avea loc la 15 aprilie, la Shanghai.