Incidente în meciul de juniori FC Farul - FC Viitorul

Fotbal / CN juniori A

Sport 08 Aprilie 2013 / 00:00 4023 accesări

Meciul dintre FC Farul Constanţa şi Viitorul Constanţa, disputat ieri, pe stadionul II din Complexului Sportiv “Farul”, în cadrul Campionatului Naţional de juniori A, a fost marcat de incidente atât în teren, cât şi în tribune. În minutele de prelungire ale întâlnirii, între jucătorii celor două echipe a izbucnit un conflict care s-a lăsat cu violenţe de ambele părţi. Astfel, mai mulţi fotbalişti ai gazdelor l-au fugărit pe Tănase şi au încercat să-l lovească, reproşându-i că şi-a scuipat adversarul. Incidentele au luat amploare după ce un spectator a sărit gardul şi a pătruns pe teren, oficialii Viitorului susţinând că acesta l-a lovit pe Boitoş. În plus, fanii Farului au fost la un pas să întrerupă partida, agresându-i verbal pe reprezentanţii clubului oaspete. Spiritele s-au calmat cu greu, după intervenţia jandarmilor, care l-au reţinut şi amendat pe suporterul pătruns pe teren. Pe plan sportiv, centralul Ionel Nae a acordat trei cartonaşe roşii, lui Hetruc - de la Farul, respectiv Tănase şi Mitache - de la Viitorul. „Totul a pornit de la Tănase, care i-a scuipat pe jucătorii noştri”, a acuzat antrenorul gazdelor, Ion Constantinescu. „Nu am văzut clar ce s-a întâmplat”, a spus tehnicianul oaspeţilor, Cristian Cămui. Partida s-a încheiat cu victoria Viitorului, scor 1-0 (Tănase 6).