Independiente Santa Fe a cucerit Copa Sudamericana

Fotbal internațional

Sport 11 Decembrie 2015 / 18:48 317 accesări

Echipa columbiană Independiente Santa Fe a cucerit pentru prima oară în istoria sa Copa Sudamericana, învingând în finală, cu scorul de 3-1, după executarea loviturilor de departajare, formația argentiniană Huracan. Manșa retur a finalei acestei competiții, a doua ca valoare dintre cele rezervate cluburilor din America de Sud, s-a disputat joi seară, pe stadionul „El Campin” din Bogota. La finalul timpului regulamentar de joc și al prelungirilor, scorul a fost egal, 0-0, același rezultat fiind consemnat și în meciul tur, disputat săptămâna trecută, în Argentina. Golurile din penalty ale lui Independiente au fost marcate de argentinianul Omar Perez, venezueleanul Luis Manuel Seijas și columbianul Leivin Balanta, în timp ce Huracan a transformat o singură lovitură, prin Federico Mancinelli.

De menționat că echipa columbiană l-a avut între buturi pe Robinson Zapata, portarul care a evoluat la FC Steaua București între 2007 și 2011. Acesta a apărat una dintre loviturile de departajare, celelalte două fiind ratate de argentinieni. La oaspeți a evoluat și David Distefano (din minutul 77), fost jucător al echipelor FC Brașov, Astra Ploiești (actuala Astra Giurgiu) și Pandurii Tîrgu Jiu. În urma acestui succes, Independiente Santa Fe a obținut dreptul de a disputa Supercupa Americii de Sud, împotriva câștigătoarei Copei Libertadores, echipa argentiniană River Plate.