INFO EURO 2008

Sport 19 Iunie 2008 / 00:00 444 accesări

Low şi Hickersberger, suspendaţi cîte un meci

Comisia de Disciplină a UEFA a decis, ieri, să-i suspende cîte un meci pe selecţionerii Joachim Low şi Josef Hickersberger, ambii eliminaţi în timpul partidei Austria - Germania 0-1. Comisia a decis sancţiunea potrivit articolului 9 din regulamentul disciplinar al UEFA, care prevede că un jucător sau un oficial sînt suspendaţi automat pentru o etapă în cazul unei eliminări. Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, nu va putea merge la vestiare sau sta pe bancă în timpul sfertului de finală Portugalia - Germania. Sancţiunea lui Josef Hickersberger se va aplica la următorul meci al naţionalei austriece, care a fost eliminată deja de la EURO 2008. Cei doi selecţioneri au fost eliminaţi în min. 41 al meciului cîştigat de Germania, după o altercaţie cu arbitrul de rezervă.

Noul gazon al stadionului din Basel, apt pentru sferturi

Lucrările de înlocuire a gazonului de la Stadionul “Sankt Jakob” din Basel s-au încheiat, astfel că terenul a putut găzdui, ieri, antrenamentele naţionalelor Portugaliei şi Germaniei, înaintea meciului din sferturi, a anunţat Comitetul de Organizare. Lucrările au început în noaptea de duminică spre luni şi s-au încheiat marţi. Vechea suprafaţă de joc era deteriorată din cauza apei, după ce la meciurile Elveţia - Turcia, din 11 iunie, şi Elveţia - Portugalia, din 15 iunie, a plouat. Costurile înlocuirii gazonului, estimate la 200.000 de euro, vor fi suportate de UEFA. Stadionul “Sankt Jakob” va găzdui două partide din sferturi, joi şi sîmbătă, dar şi o semifinală, pe 25 iunie.

Frings, şanse mici să joace contra Portugaliei

Echipa medicală a naţionalei Germaniei este pesimistă cu privire la şansele mijlocaşului Torsten Frings de a juca contra Portugaliei, în primul sfert de finală al Campionatului European, în timp ce situaţia atacantului Lukas Podolski s-a ameliorat. “Doctorii îi vor face lui Frings nişte infiltraţii în această după-amiază (n.r. - miercuri), dar probabilitatea ca el să joace nu este prea mare. Vom încerca tot ce e posibil să-l recuperăm, fără a risca însă prea mult, pentru că Torsten este un jucător important. Decizia nu va putea fi luată decît în ziua meciului”, a declarat managerul general al naţionalei Germaniei, Oliver Bierhoff. Frings a acuzat o lovitură primită în ultima partidă din Grupa B, contra Austriei (1-0), iar testele efectuate la o zi după meci au arătat că are o fractură de coaste. Bierhoff s-a arătat mai optimist în ceea ce priveşte accidentarea atacantului Lukas Podolski, golgeterul Germaniei la acest turneu, cu trei reuşite. “Situaţia sa s-a ameliorat vizibil. Lucrurile merg pe drumul cel bun, dar nu putem spune încă nimic sigur”, a adăugat fostul internaţional german. Ieri, Frings a participat la antrenamentul de jumătate de oră, în timp ce Podolski nu a apărut la şedinţa de pregătire. Frings, în vîrstă de 31 de ani, a fost marele absent al semifinalei Germania - Italia, scor 0-2, după prelungiri, de la Cupa Mondială din 2006, după ce a fost suspendat un meci, în urma unei altercaţii cu jucători argentinieni, la finalul partidei din sferturi.

Beckenbauer, nemulţumit

Fostul internaţional german Franz Beckenbauer nu este prea încrezător în şansele naţionalei Germaniei de a învinge selecţionata Portugaliei în sferturile turneului final al Campionatului European, precizînd că jucătorii antrenaţi de Joachim Low trebuie să evolueze mult mai bine. “Avem vreo şansă să ne impunem în faţa lui Cristiano Ronaldo şi a celorlalţi portughezi? Nu, în mod clar nu. Germania trebuie să-şi îmbunătăţească cu mult jocul pentru a se califica în semifinale la Euro-2008. Mijlocul terenului este în pană de idei, nu crează nicio ocazie”, a scris Beckenbauer în paginile cotidianului “Bild”. “Măcar am evitat o eliminare în faza grupelor, ar fi fost o umilinţă prea mare”, a subliniat fostul campion mondial, atît ca jucător cât şi ca antrenor, dar nu a fost deloc mulţumit de jocul conaţionalilor săi. “Austriecii au avut o prestaţie respectabilă, fără însă a obliga Germania la o apărare eroică. Dar dacă ar fi fost mai precişi în prima repriză, partida ar fi putut fi mult mai strînsă”, a apreciat Beckenbauer.