INFO Grupa A

Sport 18 Iunie 2008 / 00:00 474 accesări

Emre Gungor nu va mai evolua la EURO 2008

Fundaşul turc Emer Gungor, care s-a accidentat la pulpă, nu va mai evolua la Campionatul European, în timp ce mijlocaşul Tumer Metin, accidentat la aductori, va fi indisponibil pentru meciul cu Croaţia, din sferturile de finală, a declarat un purtător de cuvînt al naţionalei Turciei. Gungor s-a accidentat, duminică, la meciul cu Cehia, scor 3-2, rezultat în urma căruia turcii au acces în sferturile de finală ale competiţiei. Alţi doi jucători sînt suspendaţi pentru meciul cu Croaţia de vineri de la Viena: portarul Volkan, care a fost eliminat cu Cehia, şi mijlocaşul Mehmet Aurelio, din cauza cartonaşelor.

Vlastimil Kostal, “şeful” naţionalei cehe, va demisiona

Vicepreşedintele Federaţiei Cehe de Fotbal (CMFS), Vlastimil Kostal, considerat cel mai puternic om din forul ceh, a anunţat că intenţionează să demisioneze în funcţie după eliminarea Cehiei de la EURO 2008. “Am spus că în cazul absenţei succesului echipei voi părăsi echipa naţională şi mă ţin de cuvînt”, a declarat Kosta. “Această renunţare nu îmi scade însă responsabilitatea de a recomanda un înlocuitor pentru antrenorul Karel Bruckner”, a spus Kostal, afirmînd că oficialii federaţiei se vor reuni pînă pe 23 iunie. Selecţionata Cehiei a fost eliminată de la EURO 2008, după ce a fost învinsă, duminică seară, cu 3-2, de Turcia. Cu această ocazie, Karel Bruckner, în vîrstă de 68 de ani, a condus ultimul său meci în calitate de selecţioner.