INFO Grupa B

Sport 18 Iunie 2008 / 00:00 559 accesări

5.000 de euro amendă pentru federaţia croată

Federaţia Croată de Fotbal a fost amendată de UEFA cu suma de 5.000 de euro, după ce suporterii croaţi au aprins fumigene pe stadion pentru a sărbători golul înscris de Luka Modrici în meciul cu Austria, disputat pe 8 iunie. Forul european a decis că folosirea fumigenelor este interzisă pe stadioane din cauza riscului de izbucnire a unor incendii şi pentru că acestea pot afecta vizibilitatea în teren. Aceste obiecte ar trebui să fie depistate şi confiscate în timpul controalelor de securitate efectuate la intrarea pe stadion.

Croatul Knezevici nu va mai juca la turneul final

Fundaşul croat Dario Knezevici va rata restul partidelor de la Campionatul European, după ce s-a accidentat la genunchi în partida pe care naţionala sa a cîştigat-o, luni seară, în faţa Poloniei, scor 1-0. “Accidentarea sa nu este foarte gravă, dar nu va mai putea juca la acest turneu final. Knezevic este o pierdere uriaşă pentru noi pentru că este un fundaş central puternic de care aveam nevoie”, a declarat selecţionerul Slaven Bilici. Jucătorul lui Livorno a început ca titular întîlnirea cu Polonia, însă s-a lovit la genunchi şi a fost înlocuit, în min. 27, cu fundaşul lui Manchester City, Vedran Corluka. Alţi doi croaţi, Dario Srna şi Ivan Rakitici, nu au efectuat antrenamentul de marţi din cauza unor accidentări minore. Ivan Klasnici, marcatorul golului victoriei din meciul cu Polonia, va fi nevoit să plece la Bremen pentru a efectua un control medical de rutină, după ce în urmă cu un an a suferit un transplant de rinichi.

Klasnici, jucătorul meciului Polonia - Croaţia

Atacantul croat Ivan Klasnici a fost desemnat de UEFA jucătorul meciului Polonia - Croaţia 0-1. Golul înscris de el în minutul 53 a permis Croaţiei, care a evoluat fără o mare parte dintre titulari, să obţină cea de-a treia victorie din tot atîtea meciuri în Grupa B. “Atacantul echipei Werder Bremen a dat dovadă de o mare forţă de caracter şi a reprezentat o adevărată otravă pentru polonezi în cele 74 de minute pe care le-a jucat. Klasnici a tras de patru ori la poartă şi a nimerit de trei ori spaţiul dintre buturi, motiv pentru care a fost desemnat jucătorul meciului”, scrie site-ul UEFA.

Ballack, jucătorul meciului Austria - Germania

Căpitanul echipei Germaniei, Michael Ballack, a fost desemnat de UEFA jucătorul meciului Austria - Germania 0-1, meci în care a marcat singurul gol. “Jucătorul echipei Chelsea a controlat mijlocul terenului, confirmînd dominaţia echipei lui Low în acea zonă. De asemenea, în afară de golul înscris, Ballack s-a remarcat prin pasele scurte şi precise adresate coechipierilor săi. Mijlocaşul german va juca probabil un rol vital în angrenajul echipei sale în meciul din sferturi, cu Portugalia”, argumentează UEFA desemnarea lui Ballack drept jucătorul meciului.

Hickersberger şi Low, suspendaţi automat pentru un meci

Selecţionerul Austriei, Josef Hickersberger, şi cel al Germaniei, Joachim Low, excluşi de pe banca tehnică luni seară, în timpul partidei de la Viena, din Grupa B, au fost suspendaţi pentru un meci, a anunţat UEFA. Purtătorul de cuvînt al forului european, Robert Faulkner, a subliniat că, potrivit articolului 9 din regulamentul disciplinar, “un jucător sau un oficial exclus de pe teren sau de pe banca tehnică este suspendat automat pentru meciul următor, în cazul în care Comisia de Disciplină nu decide altceva”. Comisia de disciplină a UEFA se va reuni astăzi, pentru a ridica sau a extinde această suspendare automată, a menţionat Faulkner. Dacă va fi suspendat, Low nu va avea dreptul de a vorbi cu jucătorii săi în timpul meciului cu Portugalia, programat, joi, în sferturile de finală. El nu va putea merge la vestiare înainte de meci sau la pauză, împreună cu jucătorii săi, şi nici nu va avea dreptul să stea pe banca tehnică în timpul partidei. O eventuală suspendare a lui Hickersberger se va aplica la următorul meci oficial disputat de Austria.