INFO OLIMPIC

Sport 25 August 2008 / 00:00 524 accesări

România, pe locul al 17-lea în clasamentul pe medalii la Beijing

România a terminat ediţia a 29-a a Jocurilor Olimpice de la Beijing pe locul al 17-lea în clasamentul pe medalii, cu un total de 8 medalii, 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz. Delegaţia României a cîştigat opt medalii la Beijing, dintre care patru de aur (judoka Alina Dumitru - la categoria 48 kg, canotoarele Georgeta Andrunache şi Viorica Susanu - la dublu rame fără cîrmaci, Constantina Diţă Tomescu - la maraton şi Sandra Izbaşa - la sol), una de argint (Ana Maria Brânză - la spadă) şi trei de bronz (echipa feminină de gimnastică, sabrerul Mihai Covaliu şi echipajul feminin de 8+1 la canotaj). La precedenta ediţie a Jocurilor Olimpice, de la Atena, în 2004, bilanţul delegaţiei României a fost de 19 medalii, dintre care 8 de aur, 5 de argint şi 6 de bronz.

Participarea României la Beijing, cea mai slabă de la ediţia Helsinki 1952

Jocurile Olimpice de la Beijing au adus României doar opt medalii, aceasta fiind prima ediţie de la Helsinki 1952 încoace de cînd delegaţia tricoloră cucereşte mai puţin de zece medalii la o ediţie a Jocurilor Olimpice de vară. La Helsinki, România a ocupat poziţia a 23-a în clasament, cu 4 medalii (1 de aur, 1 de argint şi 2 de bronz). Ca o curiozitate, din 1924 pînă în prezent, fetele au cucerit 147 de medalii olimpice, iar băieţii 145. Dacă vom calcula medaliile de la ediţiile de la Los Angeles pînă la Beijig inclusiv, fetele au un total de 107 medalii, în timp ce băieţii au doar 61 de medalii cucerite.