INFO OLIMPIC

Sport 25 August 2008 / 00:00 600 accesări

Echipa Rusiei, campioană olimpică la gimnastică ritmică

Echipa Rusiei a cîştigat, duminică, pentru a treia oară consecutiv, titlul olimpic la gimnastică ritmică, devansînd China şi Belarus. Gimnastele ruse au obţinut un punctaj total de 35,550. Medalia de argint i-a revenit Chinei (35,225), iar cea de bronz Belarusului (34,900).

Sportivul chinez Ma Lin, campion olimpic la tenis de masă

Sportivul chinez Ma Lin a cîştigat medalia de aur în proba de simplu la tenis de masă. Ma Lin l-a învins, în finală, cu scorul de 4-1 (11-9, 11-9, 6-11, 11-7, 11-9), pe compatriotul său Wang Hao. Medalia de bronz i-a revenit altui sportiv din China, Wang Liqin, care a trecut, în finala mică, cu scorul de 4-0 (13-11, 11-2, 11-5, 11-9), de suedezul Jorgen Persson.

Coreea de Sud, campioană olimpică la baseball

Echipa de baseball a Coreei de Sud a cîştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, înainte ca acest sport să fie retras din programul olimpic. Sud-coreeni au învins, în finală, cu 3-2, reprezentativa Cubei, triplă campioană olimpică (1992, 1996, 2004). Medalia de bronz a revenit selecţionatei Statelor Unite ale Americii, care a trecut, în finala mică, cu 8-4, de formaţia Japoniei.

Germania, campioană olimpică la hochei pe iarbă masculin

Echipa masculină de hochei pe iarbă a Germaniei a cîştigat medalia de aur, după ce a învins, în finală, cu 1-0, reprezentativa Spaniei. Medalia de bronz a revenit selecţionatei Australiei, care a trecut, în finala mică, cu 6-2, de formaţia Olandei.

Evgenia Kanaeva, campioană olimpică la gimnastică ritmică, la individual compus

Sportiva rusă Evgenia Kanaeva a cîştigat medalia de aur la individual compus în concursul de gimnastică ritmică. Pe poziţia a doua s-a clasat Inna Zhukova din Belarus, iar medalia de bronz a fost obţinută de Anna Bessonova din Ucraina.

Sportiva germană Sabine Spitz, campioană olimpică la mountain bike cross country

Sportiva germană Sabine Spitz a cîştigat proba de mountain bike cross country din cadrul competiţiei de ciclism, devansîndu-le pe poloneza Maja Wloszczowska şi pe rusoaica Irina Kalentieva. Spitz a fost cronometrată cu timpul de o oră, 45 de minute, 11 secunde. Medaliata cu argint a sosit în 1h45min.52sec., iar rusoaica a încheiat cursa după 1h46min.28sec.

Francezul Julien Absalon, campion olimpic la mountain bike cross country

Sportivul francez Julien Absalon a cîştigat proba de mountain bike cross country, păstrîndu-şi titlul olimpic cucerit în urmă cu patru ani, la Atena. Absalon a fost cronometrat cu timpul de 1 oră, 55 de minute, 59 de secunde. Medalia de argint i-a revenit francezului Jean-Christophe Perraud (1h.57min.06sec.), iar cea de bronz elveţianului Nino Schurter (1h.57min.52sec.).

Rusia, aur la înot sincron balet

Rusia, prin Anastasia Davidova, Anastasia Ermakova, Maria Gromova, Natalia Işcenko, Elvira Kasianova, Olga Kujela, Svetlana Romaşhina, Anna Şorina, Elena Ovcinikova, a cucerit medalia de aur în proba de balet, programul liber, a concursului de înot sincron, cu 99,500 puncte. Medalia de argint a revenit Spaniei, cu 98,251 p, în timp ce bronzul a fost cîştigat de China, cu 97,334 p.

Matthew Mitcham, campion olimpic la platformă 10 m

Sportivul australian Matthew Mitcham a cîştigat medalia de aur în proba de platformă 10 m din cadrul concursului de sărituri în apă. Medalia a argint a fost obţinută de chinezul Zhou Luxin, iar pe poziţia a treia s-a clasat Gleb Galperin, din Rusia. În proba de platformă 10 m a concurat şi românul Constantin Popovici, dar acesta a ratat, vineri, calificarea în semifinale.

Echipajul feminin de kaiac dublu al Ungariei, campion olimpic la 500 m

Echipajul feminin de kaiac dublu al Ungariei, format din Katalin Kovacs şi Natasa Janic, a obţinut medalia de aur în proba pe distanţa de 500 m, devansînd Polonia şi Franţa. Sportivele din Ungaria au terminat cursa cu timpul de 1 minut, 41 de secunde, 308 sutimi. Medalia de argint a fost cîştigată de Polonia (1min.42,092sec.), iar cea de bronz de Franţa (1min.42,128sec.).

Echipajul spaniol de kaiac dublu, campion olimpic pe distanţa de 500 m

Echipajul spaniol de kaiac dublu, format din Saul Craviott şi Carlos Perez, a cîştigat titlul olimpic în proba pe distanţa de 500 m din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Spaniolii, cronometraţi cu timpul de 1 minut, 28 de secunde, 736 sutimi, au fost urmaţi de echipajele Germaniei (1min28,827sec.) şi Belarusului (1min.30,005sec.).

Australianul Ken Wallace, campion olimpic la kaiac simplu 500 m

Sportivul australian Ken Wallace a cîştigat titlul olimpic în proba de kaiac simplu pe distanţa de 500 m, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Wallace, cronometrat cu timpul de 1 minut, 37 de secunde, 252 de sutimi, a fost urmat de canadianul Adam Koeverden (1min.37,630sec.) şi de britanicul Tim Brabants (1min.37,671sec).