INFO OLIMPIC

Sport 25 August 2008 / 00:00 460 accesări

Ungaria, pentru a treia oară consecutiv, campioană olimpică la polo masculin

Naţionala masculină de polo a Ungariei a cîştigat, pentru a treia oară consecutiv şi a noua oară în istorie, medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Beijing, după ce a învins, în finală, reprezentativa Statelor Unite ale Americii, cu 14-10. Medalia de bronz a revenit Serbiei, care s-a impus în faţa naţionalei Muntenegrului, cu 6-4, în finala mică a turneului.

Fotbalul, sportul cel mai urmărit

Fotbalul a fost sportul cel mai urmărit la Jocurile Olimpice, cu un total de 2.140.000 de spectatori, atît la turneul masculin, cît şi la cel feminin, au anunţat, sîmbătă, organizatorii, cu o zi înaintea încheierii întrecerilor de la Beijing. Turneul masculin a adunat 1,4 milioaane de spectatori pe stadioane, atraşi în special de meciurile Chinei, Argentinei lui Messi şi Braziliei lui Ronaldinho, vedetele sportului rege fiind aclamate la fiecare apariţie. Această frecvenţă pe stadioanele de fotbal a fost cea mai mare înregistrată vreodată la Jocurile Olimpice, a precizat un purtător de cuvînt într-o declaraţie. FIFA a anunţat încă de joi că recordul de spectatori la partidele de fotbal a fost doborît, totalizînd peste 1,9 milioane de spectatori.

Stefano Baldini şi-a anunţat retragerea din competiţiile importante

Atletul Stefano Baldini, medaliat cu aur la Jocurile Olimpice de la Atena, în 2004, şi-a anunţat retragerea din competiţiile importante, duminică, la finalul probei de maraton din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, în care s-a clasat pe locul 12. Baldini a fost al doilea european în ordinea sosirii şii a parcurs distanţa în două ore, 13 minute şi 25 de secunde. În vîrstă de 37 de ani, Baldini a precizat că va mai concura în probe pe şosea, dar nu în marile competiţii. Stefano Baldini a avut probleme la coapsa dreaptă în ultimele zile şi a fost incert pentru proba de maraton de la Beijing. “Este păcat pentru că aş fi putut obţine un rezultat mai bun. M-aş fi putut clasa între primii opt, însă nu pe podium”, a afirmat atletul italian. Medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale din 2001 şi 2003, Baldini s-a clasat de două ori pe primul loc la Campionatele Europene, în 1998 şi 2006.