INFO OLIMPIC

Sport 21 August 2008 / 00:00 649 accesări

Prima medalie olimpică pentru Afganistan

Sportivul Rohullah Nikpai a cîştigat prima medalie olimpică din istoria Afganistanului după ce a ocupat, ieri, locul al treilea la taekwondo, categoria 58 kg. Nikpai l-a învins pe spaniolul Juan Antonio Ramos, campionul mondial en titre, cu scorul de 4-2 în recalificări. Cel mai bun rezultat al unui sportiv afgan era pînă acum locul cinci la Jocurile Olimpice din 1964, de la Tokyo, obţinut de Mohammed Ebrahimi.

SUA contestă descalificarea lui Spearmon

Delegaţia SUA a contestat oficial decizia de descalificare a atletului american Wallace Spearmon în proba de 200 m, după ce a terminat cursa pe locul al treilea. Spearmon, medaliat cu bronz în proba de 200 m la Campionatele Mondiale din 2007, a călcat în interiorul liniei la ieşirea din viraj, pe culoarul 8. De descalificarea sa a profitat un alt american, Shawn Crawford, care a obţinut, astfel, medalia de bronz. Crawford consideră că nu merită medalia de bronz de la Beijing. “Sunt şocat. Aparent, el (n.r. - Spearmon) a depăşit linia, dar eu nu l-am văzut. Inima îmi spune că el este cel care merită medalia. El m-a învins. Sper că se va reveni asupra deciziei. Nu merit această medalie”, a spus Crawford.

Ara Abrahamian a reclamat Federaţia Internaţională de Lupte la TAS

Suedezul Ara Abrahamian a reclamat Federaţia Internaţională de Lupte (FILA) la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), după ce Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) i-a retras medalia de bronz, trofeu pe care luptătorul îl aruncase pe jos la ceremonia de premiere, în semn de protest faţă de arbitraj. Abrahamian şi forul suedez au reclamat “în mod curios” FILA şi nu CIO, pe motiv că forul internaţional a refuzat să le înregistreze apelul, după semifinala arbitrată “în mod tendenţios”. Astfel, suedezul a cerut TAS să analizeze dacă FILA a respectat Carta Olimpică şi propriile reguli atunci cînd a refuzat să revină asupra rezultatului luptei care l-a privat pe Abrahamian de participarea în finala categoriei 84 kg. Şedinţa TAS urmează să aibă loc mîine dimineaţă.