INFO OLIMPIC

Sport 20 August 2008 / 00:00 530 accesări

Olandeza Anky van Grunsven, campioană olimpică în proba de dresaj individual

Sportiva olandeză Anky van Grunsven a cîştigat medalia de aur în proba de dresaj individual. Van Grunsven, pe calul Salinero, a devansat-o pe germanca Isabell Werth, pe calul Satchmo. Medalia de bronz i-a revenit altei sportive din Germania, Heike Kemmer, pe calul Bonaparte.

Chinezul He Chong, campion olimpic la trambulină 3 metri

Sportivul chinez He Chong a cîştigat medalia de aur în proba de trambulină 3 m din cadrul concursului de sărituri în apă. Chong l-a devansat pe canadianul Alexandre Despatie. Medalia de bonz i-a revenit unui alt chinez, Qin Kai.

Chinezul Lu Chunlong, campion olimpic la plasă elastică

Sportivul chinez Lu Chunlong a cîştigat medalia de aur în concursul individual masculin de plasă elastică, o ramură a gimnasticii. Chunlong, care a acumulat 41 de puncte, l-a devansat pe canadianul Jasin Burnett, care a adunat 40,70 p. Medalia de bronz i-a revenit unui alt chinez, Dong Dong, cu 40,60 pe.

Germanul Matthias Steiner, învingător la haltere, ca. +105 kg

Halterofilul german Matthias Steiner a cîştigat medalia de aur la categoria rezervată sportivilor de peste 105 kg. Steiner, care a ridicat un total de 461 kg, i-a devansat pe rusul Evgheni Şigişev (460 kg) şi pe letonul Viktors Scerbatiş (448 kg). Matthias Steiner, în vîrstă de 25 de ani, care a participat la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004 pentru Austria, a cîştigat titlul olimpic la aproximativ un an de la decesul soţiei sale într-un accident rutier.

Britanicul Chris Hoy, campion olimpic în proba de sprint la ciclism pe velodrom

Britanicul Chris Hoy a cucerit medalia de aur în proba de sprint la ciclism pe velodrom. Hoy l-a învins, în finală, pe compatriotul său Jason Kenny. Medalia de bronz i-a revenit francezului Mickael Bourgain.

Britanica Victoria Pendleton, campioană olimpică la ciclism pe pistă, în proba de sprint

Sportiva britanică Victoria Pendleton a devenit, marţi, campioană olimpică la ciclism pe pistă, în proba de sprint. Medalia de argint a fost cîştigată de australianca Anna Meares, iar cea de bronz de chinezoaica Guo Shuang.

Argentina, campioană olimpică la ciclism pe pistă, în proba Madison

Echipa Argentinei a cîştigat medalia de aur în proba Madison, din cadrul competiţiei de ciclism pe pistă. Sud-americanii, în componenţa Juan Esteban Curuchet / Walter Fernando Perez, au fost urmaţi de Spania (Joan Llaneras / Antonio Tauler) şi de Rusia (Mikhail Ignaţiev / Alexei Markov).

Rusul Mavlet Batirov a cucerit titlul olimpic la lupte libere, cat. 60 kg

Sportivul rus Mavlet Batirov a cîştigat, marţi, medalia de aur în concursul masculin de lupte libere, categoria 60 kilograme. Luptătorul din Rusia este la al doilea titlu olimpic, după ce, la Atena, a învins în competiţia de lupte libere, dar la categoria 55 kilograme. Fedorişin, care în 2004 a terminat pe locul al patrulea, s-a ales la Beijing cu medalia de argint, după ce a pierdut, scor 1-3, în faţa lui Batirov. După runda de recalificări, japonezul Kenichi Yumoto l-a învins pe Bazar Bazarguruev, din Kîrgîstan cu scorul de 1-0, 2-0 şi Seyedmorad Mohammadi, din Iran, s-a impus în faţa sportivului din Azerbaidjan, Zelimkhan Huseinov, scor 2-0, 3-1. Atît Kenichi Yumoto, cît şi Seyedmorad Mohammadi, au cîştigat medalia de bronz a competiţiei.

Medalie de aur la lupte, cat. 55 kg, pentru americanul Henry Cejudo

Sportivul american Henry Cejudo a cîştigat medalia de aur la lupte, categoria 55 kg, la Jocurile Olimpice de la Beijing. Cejudo a fost urmat de japonezul Tomohiro Matsunaga. Medaliile de bronz au revenit bulgarului Radoslav Velikov şi rusului Besik Kudukhov.

Sportiva americană Anna Tunnicliffe a cîştigat titlul olimpic la yachting, clasa laser radial

Sportiva americană Anna Tunnicliffe a cîştigat medalia de aur la yachting, clasa laser radial. Medalia de bronz a revenit sportivei Gintare Volungeviciute, din Lituania. Chinezoaica Xu Lijia s-a clasat pe locul al treilea.

Titlu olimpic pentru britanicul Goodison la yachting, clasa laser

Sportivul britanic Paul Goodison a cîştigat medalia de aur în concursul de yachting, clasa laser. Goodison a fost urmat de slovenul Vasilij Zbogar. Medalia de bronz a revenit italianului Diego Romero.