INFO OLIMPIC

Sport 16 August 2008 / 00:00 424 accesări

Tomasz Majewski, campion olimpic la aruncarea greutăţii

Atletul polonez Tomasz Majewski a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de aruncarea greutăţii, vineri, la Jocurile Olimpice de la Beijing. Pe locul al doilea s-a clasat americanul Christian Cantwell, iar sportivul Andrei Mihnevich, din Belarus, a obţinut medalia de bronz.

Etiopianca Tirunesh Dibaba a luat “aurul” la 10.000 m

Atleta etiopiană Tirunesh Dibaba a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de 10.000 m din cadrul concursului olimpic de atletism. Dibaba a stabilit un record olimpic, cu timpul de 29 de minute, 54 de secunde şi 66 de sutimi. Medalia de argint a revenit turcoaicei Elvan Abeylegesse (29:56.34), iar bronzul a fost cucerit de americanca Shalane Flanagan (30:22.22).

China, campioană olimpică la badminton, la dublu feminin

Perechea chineză Yu Yang / Du Jing a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de dublu feminin din cadrul competiţiei de badminton de la Jocurile Olimpice. Medalia de argint a fost obţinută de Lee Kyungwon şi Lee Hyojung din Coreea de Sud, iar pe locul al treilea s-au clasat Wei Yili şi Zhang Yawen, din China.

Franţa, medaliată cu aur în proba masculină de spadă pe echipe

Franţa, în componenţa Fabrice Jeannet, Jerome Jeannet, Ulrich Robeiri, a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de spadă pe echipe la masculin, din cadrul competiţiei de scrimă de la Jocurile Olimpice. Poziţia a doua a podiumului a fost ocupată de Polonia (Robert Andrzejuk, Tomasz Motyka, Radoslaw Zawrotniak), iar medalia de bronz a fost obţinută de Italia (Stefano Carozzo, Diego Confalonieri, Alfredo Rota, Matteo Tagliariol).

Ucraineanul Aivazian, campion olimpic la puşcă - stilul culcat 50 m

Sportivul ucrainean Artur Ayvazian a cîştigat, vineri, titlul olimpic în proba de puşcă - stilul culcat 50 m, din cadrul concursului de tir. Aivazian a fost urmat de americanul Matthew Emmons. Medalia de bronz a revenit sportivului australian Warren Potent.

Kaliska şi Hilgertova au cîştigat titlul olimpic la canoe, respectiv kaiac slalom

Sportiva slovacă Elena Kaliska a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de canoe slalom. Kaliska a devansat-o pe australianca Jacqueline Lawrence. Sportiva austriacă Violetta Oblinger Peters a ocupat locul al treilea. În proba de kaiac slalom, sportiva cehă Stepanaka Hilgertova a cîştigat, vineri, medalia de aur. Hilgertova a devansat-o pe australianca Jacqueline Lawrence. Sportiva austriacă Violetta Oblinger Peters a ocupat locul al treilea.

Fraţii Hochschorner, campioni olimpici la canoe dublu slalom

Fraţii Pavol şi Peter Hochschorner din Slovacia au cucerit, vineri, a treia medalia olimpică de aur la canoe dublu slalom. Cei doi slovaci au fost urmaţi de cehii Jaroslav Volf şi Ondrej Stepanek. Locul al treilea a revenit Rusiei, reprezentată de Mihail Kuznetsov şi Dmitry Larionov.

Chinezoaica Cao Lei a cîştigat titlul olimpic la haltere, 75 kg

Sportiva chineză Cao Lei a cîştigat, vineri, medalia de aur la haltere, la categoria 75 kg. Cao Lei a fost urmată de Alla Vazhenina din Kazahstan. Medalia de bronz a revenit rusului Nadezda Evstyukhina.

Lu Yong, medaliat cu aur la haltere, la categoria 85 kg

Sportivul chinez Lu Yong a cîştigat, vineri, medalia de aur la haltere, la categoria 85 de kilograme. Medalia de argint i-a revenit sportivului Andrei Rybakou (Belarus), iar pe locul al treilea s-a clasat armeanul Tigran Martirosyan.

Satoshi Ishii, campion olimpic la judo, la categoria +100 kg

Sportivul japonez Satoshi Ishii a cîştigat, vineri, medalia de aur la categoria +100 kilograme, în cadrul concursului de judo. Medalia de argint a fost obţinută de Abdullo Tangriev, din Uzbekistan. Pe poziţia a treia s-au clasat francezul Teddy Riner şi cubanezul Oscar Brayson.

Tong Wen, campioană olimpică la judo, la categoria +78 kg

Sportiva chineză Tong Wen a cîştigat, vineri, medalia de aur la categoria +78 de kilograme, la judo, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Poziţia a doua a podiumului a fost ocupată de Maki Tsukada, din Japonia. Medaliile de bronz au fost obţinute de cubaneza Idalys Ortiz şi slovena Lucija Polavder.

Marea Britanie, campioană olimpică la ciclism viteză pe echipe

Marea Britanie a cîştigat, vineri, medalia de aur în proba de ciclism viteză pe echipe, la masculin. Pe poziţia a doua s-a clasat Franţa, iar medalia de bronz a revenit Germaniei.

Victor Ruban, medaliat cu aur la tir cu arcul, la individual

Sportivul ucrainean Victor Ruban a cîştigat, vineri, medalia de aur la individual, în proba de tir cu arcul din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Pe poziţia a doua s-a clasat Park Kyung-mo, din Coreea de Sud, ia medalia de bronz a fost obţinută de sportivul rus Bair Badenov.