INFO OLIMPIC

Sport 15 August 2008 / 00:00 393 accesări

Chiara Cainero a cîştigat titlul olimpic la talere skeet

Sportiva italiană Chiara Cainero a cîştigat, joi, medalia de aur în proba de talere skeet din cadrul concursului de tir de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Chiara Cainero a fost urmată de americanca Kimberly Rhode. Medalia de bronz a revenit germancei Christine Brinker.

Du Li, campioană olimpică la puşcă din trei poziţii

Sportiva chineză Du Li a cîştigat, joi, medalia de aur în proba de puşcă din trei poziţii, din cadrul concursului de tir. Sportiva cehă Katerina Emmons a ocupat locul al doilea şi a cîştigat medalia de argint. Locul al treilea a reventi cubanezei Eglis Yaima Cruz.

Medalie de aur pentru chinezoaica Zhang Juan Juan la tir cu arcul

Sportiva chineză Zhang Juan Juan a cîştigat medalia de aur în proba de tir cu arcul, desfăşurată ieri. Zhang Juan Juan a fost urmată de o sportivă din Coreea de Sud, Park Sung-hyun, iar locul trei a revenit unei alte sportive din Coreea de Sud, Yun Ok-hee.

Titlu olimpic pentru chinezoaica Yang Xiuli la judo, 78 kg

Sportiva chineză Yang Xiuli a cîştigat medalia de aur la judo, la categoria 78 kg, după ce a învins-o, joi, în finală pe cubaneza Yalennis Castillo. Medaliile de bronz au fost cîştigate de sud-coreeanca Jeong Gveongmi şi de franţuzoaica Stephanie Possamai. Yang a adus a doua medalie de aur Chinei la judo, după cea a lui Xian Dingmei, la 52 kg.

Medalie de aur pentru cubanezul Lopez la lupte greco-romane

Sportivul cubanez Mijain Lopez a cucerit, joi, medalia de aur la lupte greco-romane, categoria 120 kg. Lopez a fost urmat de rusul Khasan Baroev. Medalia de bronz a revenit armeanului Iuri Patrikeev şi lituanianului Mindaugas Mizgaitis.

Echipa feminină de sabie a Ucrainei, campioană olimpică Beijing

Echipa feminină a Ucrainei a cîştigat medalia de aur în proba de sabie din cadrul concursului de scrimă, probă introdusă pentru prima oară în calendarul Jocurilor Olimpice, joi, la Beijing. Ucraina s-a impus, cu scorul de 45-44, în faţa Chinei, spre marea dezamăgire a celor 4.000 de spectatori aflaţi în pavilionul de scrimă de la Beijing. Medalia de bronz a revenit SUA, care a învins Franţa în meciul pentru locul al treilea.

Victorie a mongolului Tuvshinbayar Naidan la judo

Sportivul mongol Tuvshinbayar Naidan a cîştigat, joi, medalia de aur la judo, la categoria 100 kg, după ce l-a învins în finală pe kazahul Askhat Zhitkeyev. Naidan a adus astfel prima medalie de aur ţării sale. Zhitkeyev a adus prima medalie la judo Kazahstanului. Medaliile de bronz au fost cîştigate de azerul Movlud Miraliyey şi olandezul Henk Grol.

Italianul Andrea Minguzzi, învingător la lupte greco-romane

Sportivul italian Andrea Minguzzi a cîştigat, ieri, medalia de aur la lupte greco-romane, categoria 84 kg. Medalia de argint a revenit ungurului Zoltan Fodor. Pe locul al treilea s-au situat Ara Abrahamian (Suedia) şi Nazmi Avluca (Turcia).

Germania a cîştigat medalia de aur în proba de dresaj pe echipe

Echipa feminină a Germaniei, formată din Heike Kemmer, Nadine Capellmann şi Isabell Werth, a cîştigat, joi, medalia de aur în proba de dresaj. Germania, care a acumulat 72,917 p, a fost urmată de formaţia Olandei, formată din Hans Peter Minderhoud, Imke Schellekens-Bartels şi Anky van Grunsven, cu 71,750 p. Medalia de bronz a revenit echipei Danemarcei, formată din Anne van Olst, Nathalie Zu Sayn-Wittgenstein şi Andreas Helgstrand, cu 68,875 p.