INFO OLIMPIC

Sport 14 August 2008 / 00:00 443 accesări

China, campioană olimpică la trambulină sincron 3 m

Echipa Chinei, formată din Feng Wang şi Kai Qin, a cîştigat, miercuri, medalia de aur la trambulină sincron 3 m masculin, în cadrul concursului de sărituri în apă. China a obţinut 469,08 p, fiind urmată de Rusia (Dmitri Sautin, Yuri Kunakov), cu 421,98 p. Locul al treilea a revenit Ucrainei (Illia Kvasha, Oleksi Prygorov), cu 415,05 p.

Medalie de aur pentru Chen Ying la pistol viteză 25 m

Sportiva chineză Chen Ying a cîştigat, miercuri, medalia de aur în proba de pistol viteză 25 m. Medalia de argint a revenit sportivei Gundegmaa Otryad, din Mongolia. Locul al treilea a fost ocupat de sportiva germană Munkhbayar Dorjsuren.

Aur pentru americanca Kristin Armstrong la ciclism

Sportiva americană Kristin Armstrong a cîştigat, miercuri, medalia de aur la contratimp în cadrul concursului de ciclism. Armstrong, în vîrstă de 35 de ani, le-a devansat pe britanica Emma Pooley şi elveţianca Karen Thurig. Sportiva franceză Jeannie Longo, în vîrstă de 49 de ani, a ocupat locul patru, fiind la două secunde de obţinerea medaliei de bronz.

Japoneza Ueno şi-a păstrat titlul olimpic la judo, la 70 kg

Sportiva japoneză Masae Ueno şi-a păstrat titlul olimpic la categoria 70 kilograme, la judo, după ce a învins-o în finală pe cubaneza Anaysi Hernandez prin ippon. Masae Ueno a adus a treia medalie de aur Japoniei în concursul de judo. Locul trei a revenit americancei Ronda Rousey şi olandezei Edith Boesch.

Georgianul Manuchar Kvirkelia, aur la lupte greco-romane

Sportivul georgian Manuchar Kvirkelia a cîştigat, miercuri, medalia de aur la lupte greco-romane, la categoria 74 kilograme. Medalia de argint a revenit chinezului Yongxiang Chang. Locul trei a fost ocupat de bulgarul Yavor Yanakiev şi francezul Christophe Guenot.

Georgianul Tsirekidze a cucerit titlul olimpic la judo, la 90 kg

Sportivul georgian Irakli Tsirekidze a cîştigat, miercuri, medalia de aur la judo, categoria 90 kg. Tsirekidze a fost urmat de algerianul Amar Benikhlef. Medaliile de bronz au fost cucerite de egipteanul Hesham Mesbah şi elveţianul Sergei Aschwanden.

Aur la haltere cu trei recorduri mondiale pentru chinezoaica Liu Chunhong

Sportiva chineză Liu Chunhong a cîştigat, ieri, titlul olimpic la haltere, la categoria 69 kilograme, stabilind trei recorduri mondiale. Liu Chunhong, în vîrstă de 23 de ani, a stabilit un record la stilul smuls, 128 kg faţă de 123, la aruncat, 158 faţă de 157, şi la total, 286 faţă de 276. Sportiva chineză a fost urmată de rusoaica Oxana Slivenko şi ucraineana Natalya Davydova.

Francezul Steeve Guenot a câştigat titlul olimpic la lupte greo-romane

Sportivul francez Steeve Guenot a cîştigat titlul olimpic la lupte greco-romane, la categoria 66 kg, ieri, fiind urmat de Kanatbek Begaliev (Kîrgîstan). Medalia de bronz a revenit bielorusului Mihail Siamionau şi ucraineanului Armen Vardanyan.

Ciclistul Fabian Cancellara a cîştigat titlul olimpic la contratimp

Rutierul elveţian Fabian Cancellara a cîştigat, ieri, medalia de aur la contratimp în cadrul concursului de ciclism de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Cancellara a fost urmat de suedezul Gustav Larsson, în timp ce medalia de bronz a revenit americanului Levi Leipheimer.

Germanul Benjamin Kleibrink, campion olimpic la floretă

Benjamin Kleibrink a devenit primul sportiv german care cîştigă titlul olimpic la floretă masculin, după ce l-a învins în finală pe japonezul Yuki Ota, scor 15-9, miercuri, la Beijing. Benjamin Kleibrink îi succede în palmares francezului Brice Guyart, eliminat în optimi de Erwann Le Pechoux. Medalia de bronz a revenit italianului Salvatore Sanzo, care a trecut de chinezul Zhu Jun , cu scorul de 15-14, în meciul pentru locul trei.