INFO OLIMPIC

Sport 12 August 2008 / 00:00 435 accesări

Finlandeza Satu Makela-Nummela a cîştigat titlul olimpic la trap

Finlandeza Satu Makela-Nummela a cîştigat, luni, titlul olimpic la tir, în proba de trap din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Satu Makela-Nummela a fost urmată de slovaca Zuzana Stefecekova. Medalia de bronz a revenit sportivei americane Corey Cogdell.

Echipa Chinei, campioană olimpică la platformă 10 m sincron

Echipa masculină a Chinei, formată din Lin Yue şi Huo Liang, a cîştigat titlul olimpic la platformă 10 m sincron, din cadrul concursului de sărituri în apă de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Echipa Chinei a fost urmată de Germania (Patrick Hausding şi Sascha Klein), în timp ce medalia de bronz a revenit Rusiei (Gleb Galperin şi Dmitriy Dobroskok).

Medalie de aur pentru azerul Elnur Mammadli la judo

Sportivul Elnur Mammadli din Azerbaidjan a cîştigat, luni, medalia de aur la 73 kg, din concursul de judo de la Jocurile Olimpice de la Beijing. Mammadli a fost urmat de Wang Ki Chun, din Coreea de Sud, iar medalia de bronz a revenit sportivilor Rasul Boqiev (Tadjikistan) şi Leandro Guilheiro (Brazilia).

Valentina Vezzali, pentru a treia oară consecutiv campioană olimpică la floretă

Italianca Valentina Vezzali a cîştigat, luni, medalia de aur în proba de floretă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, după ce a învins-o, în finală, cu scorul de 6-5, pe sud-coreeanca Nam Hyun-hee. Vezzali a devenit pentru a treia oară consecutiv campioană olimpică, după succesele de la Atena (2004) şi Sydney (2000). Medalia de bronz a fost cucerită de italianca Margherita Granbassi, care a trecut, cu scorul de 15-12, de compatrioata sa Giovanna Trillini.

Quintavalle, prima medaliată din istoria judo-ului italian

Sportiva italiană Giulia Quintavalle a cîştigat titlul olimpic la judo, la categoria 57 kg, după ce a învins-o în finală pe olandeza Deborah Gravenstijn, luni, la Beijing. Medaliile de bronz au revenit braziliencei Keytleyn Quadros şi chinezoaicei Xu Yan.

Coreea de Sud a cîştigat titlul olimpic la tir cu arcul pe echipe

Coreea de Sud, în componenţa Im Dong-Hyun, Park Kyung-Mo, Lee Chang-Hwan, a cîştigat medalia de aur în proba de tir cu arcul din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Locul secund a fost ocupat de echipa Italiei, formată din Ilario Di Buo, Mauro Nespoli şi Marco Galiazzo. Medalia de bronz a fost cîştigată de China, în componenţa Wenquan Li, Lin Jiang, Hai Feng Xue.