Sport 11 August 2008 / 00:00 551 accesări

11.190 de sportivi sînt înscrişi oficial la Jocurile Olimpice de la Beijing

Lista oficială cu sportivii care sînt înscrişi la Jocurile Olimpice de la Beijing cuprinde 11.190 nume implicate în 41 de discipline sportive, a declarat vicepreşedintele Comitetului de Organizare, Wang Wei. Nu toţi aceşti sportivi vor şi concura, avînd în vedere că 380 dintre ei sînt rezerve. Cei 11.190 de sportivi reprezintă 204 comitete olimpice afiliate la CIO. Comitetul de Organizare a mai informat că în Satul Olimpic stau 6.263 de sportivi şi membri supervizori ai delegaţiilor. O altă cifră oficială comunicată a fost cea ziariştilor prezenţi la Beijing: 23.000 de jurnalişti.

A început şi turneul de hochei pe iarbă

Duminică a debutat turneul olimpic feminin de hochei pe iarbă. Iată rezultatele primei etape - Grupa A: China - Spania 3-0; Australia - Coreea de Sud 5-4 (1-4 la pauză !!!); Olanda - Africa de Sud 6-0; Grupa B: Japonia - Noua Zeelandă 2-1; Argentina - SUA 2-2; Germania - Marea Britanie 5-1. Turneul olimpic masculin de hochei pe iarbă debutează astăzi. Programul primei etape este următorul: Germania - China (ora 3.30), Coreea de Sud - Noua Zeelandă (ora 13.00), Spania - Belgia (ora 15.30); Grupa B: Pakistan - Marea Britanie (ora 5.30), Australia - Canada (ora 13.30), Olanda - Africa de Sud (ora 16.00). Deţinătoarea titlului olimpic este echipa Australiei.

Taismany Aguero a obţinut viza pentru Cuba, după ce mama sa a decedat

Voleibalista italiană de origine cubaneză Taismany Aguero a fost autorizată să revină în ţara sa natală, unde mama sa a decedat vineri, după ce în ultimele trei zile a parcurs aproximativ 40.000 km cu avionul în încercarea de a ajunge în Cuba. Dubla campioană olimpică (1996, 2000) a plecat din Beijing miercuri seară, cu destinaţia Frankfurt, de unde spera să ajungă la Havana, la căpătîiul mamei sale, care era în viaţă atunci. Sportiva nu a reuşit să obţină însă viza pentru Cuba de la consulatul cubanez din Bonn. Aguero a revenit la Beijing şi a plecat din nou din China imediat după ce a obţinut viza, dar între timp mama sa decedase. Taismany Aguero, în vîrstă de 31 de ani, nu îşi mai văzuse mama din 2001. Voleibalista a obţinut cetăţenia italiană în 2006, la cinci ani după ce a solicitat azil politic. Potrivit presei italiene, autorităţile de la Havana au văzut această plecare ca o ”trădare”. Aguero nu a fost autorizată nici în urmă cu doi ani să intre pe teritoriul Cubei, după decesul tatălui ei.

Sportiva cehă Katerina Emmons, prima campioană olimpică la Beijing

Sportiva cehă Katerina Emmons a cîştigat, sâmbătă, la tir, în proba de carabină 10 m, prima medalie de aur de la Jocurile Olimpice de la Beijing, egalînd recordul mondial şi depăşindu-l pe cel olimpic, atît în calificări, cît şi în finală. Emmons a obţinut 400 de puncte în calificări, egalînd recordul mondial al probei şi depăşindu-l pe cel olimpic, de 399 p. În finală, sportiva cehă a reuşit 103,5 puncte, ceea ce i-a adus un total de 503,5 p, eclipsînd vechiul record olimpic, 502 p, stabilit la Atena, în 2004, de chinezoaica Du Li. Sportiva cehă în vîrstă de 24 de ani a cîştigat astfel prima dintre cele 302 medalii de aur care vor fi decernate la Beijing. Emmons se află la primul titlu olimpic din carieră, după ce a cucerit bronzul la JO din 2004. Katerina Emmons mai are în palmares şi un titlu mondial, obţinut la Lathi, în 2002. Medalia de argint la Beijing a fost obţinută de rusoaica Lioubov Galkina (502,1 p), iar cea de bronz de croata Snjezana Pejcici (500,9 p). Campioana olimpică de la Atena în această probă, chinzoaica Du Li, a încheiat concursul pe poziţia a cincea.

Chen Xiexia a cucerit prima medalie de aur pentru China la Beijing

Sportiva Chen Xiexia a cucerit, sîmbătă, la categoria 48 kg, la haltere, prima medalie de aur pentru China la Jocurile Olimpice de la Beijing, reuşind să ridice în total 212 kg, performanţă cu care a stabilit şi un nou record olimpic. Campioană mondială en titre, sportiva chineză în vîrstă de 25 de ani a ridicat 95 kg la stilul smuls şi 117 kg la aruncat. Medalia de argint a fost obţinută de turcoaica Sibel Ozkan (199 kg total, 88 kg smuls, 111 kg aruncat). Pe poziţia a treia s-a clasat taiwaneza Chen Wei-Ling (196 kg total, 84 kg smuls, 112 kg aruncat).

Triplă olimpică pentru SUA la sabie feminin

Sportiva Marie Zagunis a adus primul titlu olimpic pentru SUA la Beijing, după ce a cîştigat, sîmbătă, medalia de aur în proba de sabie, învingînd-o pe compatrioata sa Sada Jacobson. Zagunis, în vîrstă de 23 de ani, şi-a păstrat titlul olimpic pe care l-a cîştigat la Atena, la prima apariţie a probei de sabie în programul Jocurilor Olimpice. În finală, Zagunis, vicecampioana mondială în 2006, a dominat-o pe Jacobson, cîştigând cu scorul de 15-8. Locul al treilea a revenit altei americance Becca Ward, în vîrstă de 18 ani, care a permis ţării sale să realizeze prima triplă olimpică din istorie în proba de scrimă.

Choi Min-ho, campion olimpic la judo - cat. 60 kg

Sportivul sud-coreean Choi Min-Ho a cîştigat, sîmbătă, titlul olimpic la judo la categoria 60 kg, învingîndu-l în finală pe austriacul Ludwig Paischer. Pe poziţia a treia s-au clasat Rishod Sobirov (Uzbekistan) şi Ruben Houkes (Olanda).

Rutierul spaniol Samuel Sanchez, campion olimpic la ciclism pe şosea

Rutierul spaniol Samuel Sanchez a devenit campion olimpic la ciclism pe şosea după ce i-a devansat, sîmbătă, la Juyongguan, pe italianul Davide Rebellin şi pe elveţianul Fabian Cancellara. Primii trei clasaţi au fost cronometraţi cu acelaşi timp, ei parcurgînd cei 245 km ai cursei în 6 ore, 23 de minute, 49 de secunde. Media orară a cursei a fost de 38,362 km/h. Sanchez, în vîrstă de 30 de ani, are în palmares cinci victorii de etapă în Turul Spaniei (trei în 2007, una în 2006 şi una în 2005), o clasare pe locul al treilea la final în Turul Spaniei, în 2007, precum şi un loc şapte final în Turul Franţei, în acest an.