Înfrângere clară pentru Săgeata

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 3-a: FC BOTOŞANI - SĂGEATA NĂVODARI 2-0

Sport 05 Septembrie 2011 / 00:00 645 accesări

După o vară zbuciumată, cu un baraj pentru promovare, schimbare de antrenor şi o remaniere a lotului, Săgeata Năvodari a început slab actualul sezon al Ligii a II-a la fotbal, adunând doar două puncte după primele trei runde. Sâmbătă, elevii lui Constantin Gache au cedat clar, scor 0-2, în fieful celor de la Botoşani, în etapa a 3-a. Năvodărenii au avut şansa de a deschide scorul în min. 7, când Vaştag a şutat puternic de la 25 m, dar Prisacă a respins. Soarta partidei s-a decis în decurs de două minute. Mai întâi, Rudac l-a învins pe Gordin cu un şut înşelător de la 25 m, în min. 34, iar un minut mai târziu, Boroştean a marcat al doilea gol al gazdelor, profitând de neatenţia fundaşilor de la Săgeata, care au fost surprinşi de pasa cu călcâiul dată de Rudac. Gazdele au continuat să domine şi în repriza secundă, irosind numeroasă ocazii, în timp ce năvodărenii au reacţionat abia spre final. Zaharia şi Chiţu nu au reuşit să-l învingă pe Prisacă, astfel că Săgeata a bifat prima înfrângere din actualul sezon.

Au evoluat pentru Săgeata: Gordin - Bold, Goşa, Fl. Popa, A. Toşca - Vezan (64 V. Apostol), A. Vaştag, N. Creţu, Ochiroşii (64 M. Gheorghe) - S. Chiţu (86 Jianu), D. Zaharia.