Înfrângere dramatică pentru BC Farul

Baschet (m) / Liga Naţională, etapa a 30-a: BC FARUL CONSTANŢA - BC TIMIŞOARA 72-73

Sport 03 Aprilie 2013 / 00:00 605 accesări

Baschet Club Farul Constanţa a fost aproape de a învinge o nouă echipă cu pretenţii la titlu în actualul sezon al Ligii Naţionale de baschet masculin. În etapa a 30-a, ultima a sezonului regulat, constănţenii au cedat greu, scor 72-73 (16-17, 17-18, 22-13, 17-25) în faţa echipei BC Timişoara, oaspeţii înscriind coşul victoriei cu opt secunde înainte de final! Chiar dacă un succes nu ar fi ajutat-o pe BC Farul să urce în clasament, “marinarii” au dorit să lase o bună impresie înaintea jocurilor decisive din play-out. Şi au şi reuşit acest lucru, împotriva unui adversar mai valoros, dar care în partida de aseară nu a fost cu nimic superior Farului. Primele două parţiale au fost adjudecate la limită de oaspeţi, care la pauză conduceau cu 35-33, dar BC Farul părea să se desprindă în câştigătoare după un sfert trei foarte bun. Oaspeţii au reuşit să egaleze la 68-68 cu un minut şi 35 de secunde înainte de final şi au trecut apoi în avantaj cu mai puţin de 40 de secunde până la ultimul fluier. Minea a înscris două puncte care păreau să aducă un succes în extremis pentru Constanţa, însă pivotul Sarovic a înscris şi el cu opt secunde înainte de final, Mitchell a ratat ultima aruncare, iar bănăţenii au câştigat cu 73-72. Pentru BC Farul au marcat: Santana 16p (4x3), Minea 12p, Mitchell 11p (2x3), Markovic 8p (1x3), Tomasevic 7p (1x3), Petronic 7p, Grubisic 6p, Booth 5p (1x3).

„Nu am reuşit să încheiem cum ne doream. Victoria nu ne ajuta nici pe noi şi nici pe Timişoara, dar am dorit să facem un meci bun pentru suporterii care au venit la sală. A lipsit un pic de concentrare în ultimele două minute pentru a câştiga în faţa unei echipe cu jucători foarte buni”, a declarat la finalul partidei căpitanul Farului, Angel Santana.

Celelalte rezultate ale etapei: SCM Craiova - CSM Oradea 86-78, U. Cluj - BCM Piteşti 96-66, Energia Rovinari - Dinamo Bucureşti 98-71, CSM Bucureşti - CSU Atlassib Sibiu 85-75, BC Mureş Tg. Mureş - BC Miercurea Ciuc 112-54, CSS Giurgiu - CSU Ploieşti 76-89, BC Timba Timişoara - Gaz Metan Mediaş 75-96. Clasamentul la finalul sezonului regulat: 1. BC Mureş Tg. Mureş 53p, 2. CSM Oradea 53p, 3. CSU Ploieşti 53p, 4. SCM Craiova 51p, 5. Gaz Metan Mediaş 50p, 6. BC Timişoara 50p, 7. U. Cluj 50p, 8. CSM Bucureşti 48p, 9. Rovinari 45p, 10. Atlassib Sibiu 44p, 11. BCM Piteşti 43p, 12. CSS Giurgiu 41p, 13. Timba Timişoara 38p, 14. BC FARUL CONSTANŢA 37p, 15. Miercurea Ciuc 33p, 16. Dinamo Bucureşti 31p.

În urma acestor rezultate, partidele din play-off (locurile 1-8) se vor disputa astfel (după sistemul cel mai bun din cinci jocuri): BC Mureş Tg. Mureş - CSM Bucureşti, CSM Oradea - U. Cluj, CSU Ploieşti - BC Timişoara şi SCM Craiova - Gaz Metan Mediaş. În play-out (cel mai bun din cinci partide) se va juca astfel: Energia Rovinari - Dinamo Bucureşti, Atlassib Sibiu - Miercurea Ciuc, BCM Piteşti - BC Farul Constanţa şi CSS Giurgiu - BC Timba Timişoara.