Înfrângere la Chiajna pentru Farul

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 3-a

Sport 18 August 2019 / 15:00 1153 accesări

FC Farul Constanţa a suferit prima înfrângere din actualul sezon al ligii secunde la fotbal, după ce a cedat duminică, la Chiajna, în etapa a treia, în faţa Concordiei, formaţie retrogradată din Liga 1. În minutul 9, Concordia a deschis scorul prin I. Păun, care a şutat fără speranţe pentru Muţiu, iar Farul a egalat prin I. Ursu, în minutul 22, cu o frumoasă lovitură de cap. Echipa din Chiajna a rămas în inferioritate numerică din minutul 26, după eliminarea lui Dobrosavlevici. În repriza a doua gazdele au fost aproape de gol în minutul 57, când mingea trimisă cu capul de L. Ion, de la marginea careului mic, a trecut pe lângă poartă. În minutul 70 mingea şutată de Al. Stoica a fost respinsă de Greab, după care a venit reuşita lui Ciucureanu, în minutul 75, cu un şut de la aproximativ 19 metri, iar până la final Farul nu a putut să profite de omul în plus de care a beneficiat încă din prima repriză.

Rezultat final: Concordia Chiajna - FC Farul Constanţa 2-1 (I. Păun 9, Ciucureanu 75 / I. Ursu 22).

Au evoluat următoarele formaţii - Concordia (antrenor Laurenţiu Diniţă): Greab - A. Dumitraş, Al. Albu, Dobrosavlevici (cpt.), Fota (61 Vl. Olteanu) - L. Ion, Hamzaoui (80 V. Bărbulescu) - I. Păun (90+2 Obedeanu), Ciucureanu, Grădinaru - Bari; FC Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Al. Nicola, V. Lică, I. Ursu (61 Antoche), Carabela - D. Toma, M. Doumbia, Greu (46 A. Cruceru) - Kanda, I. Stoica (64 D. Halep), Al. Stoica. Cartonaşe galbene: Greab, Ciucureanu, Bari, Grădinaru / M. Doumbia, Kanda, Al. Nicola. Cartonaş roşu: Dobrosavlevici (min. 26). Meciul a fost arbitrat la centru de Szabolcs Kovacs (Carei).

Alte rezultate - sâmbătă, 17 august: CSM Reșița - Pandurii Tg. Jiu 3-1, Viitorul Pandurii Tg. Jiu - CS Mioveni 0-1, SCM Gloria Buzău - Sportul Snagov 7-0, Metaloglobus București - Ripensia Timișoara 3-0, UTA Arad - FC Csikszereda 3-0, FC Argeș - Universitatea Cluj 1-0, ASU Politehnica Timişoara - Daco-Getica București 0-1. Duminică, 18 august, de la ora 15.30 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), va avea loc întâlnirea Dunărea Călărași - Petrolul Ploiești. Marţi, 20, august, de la ora 18.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), este programat ultimul joc al etapei: Turris-Oltul Turnu Măgurele - Rapid Bucureşti.

Clasament: 1. Buzău 9p (golaveraj: 10-1), 2. UTA 9p (9-0), 3. Reșița 7p (6-2), 4. Mioveni 7p (3-1), 5. Turnu Măgurele 6p (5-0), 6. FC Argeş 6p (5-2), 7. Chiajna 6p (4-4), 8. Rapid 4p (3-1), 9. FC FARUL 4p (2-2), 10. ASU Poli 3p (3-2), 11. U. Cluj 3p (3-3), 12. Metaloglobus 3p (4-5), 13. Csikszereda 3p (3-4), 14. Petrolul 3p (2-4), 15. Ripensia 3p (3-6), 16. Viitorul Pandurii 3p (2-5), 17. Daco-Getica 3p (1-4), 18. Călărași 0p (0-4), 19. Pandurii 0p (1-8), 20. Snagov 0p (1-12).