Înfrângere la limită pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa 11-a: CONCORDIA CHIAJNA - FC FARUL CONSTANŢA 1-0

Sport 08 Noiembrie 2010 / 00:00 962 accesări

Speranţele formaţiei de pe litoral de a obţine un egal în fieful uneia dintre candidatele la promovare, Concordia Chiajna, nu s-au materializat, constănţenii cedând la limită, 0-1, în partida disputată sâmbătă, în etapa a 11-a a Ligii a II-a. Propunându-şi în primul rând să nu primească gol, elevii lui Ioan Sdrobiş s-au “betonat” în defensivă, motiv pentru gazdele au avut o singură mare ocazie de a marca, în min. 29, când Vajou a respins de pe linia porţii mingea trimisă de Budean. Dominarea sterilă a Concordiei a continuat şi după pauză, pericolul revenind la poarta lui Răuţă abia în min. 70, când tânărul goalkeeper al Farului a plonjat salvator la picioarele lui Trică. Două minute mai târziu, portarul constănţean nu a mai avut ce face la şutul expediat de Sorin Pană de la 25 de metri, la colţul lung. Pe final, oaspeţii au căutat să dea lovitura, dar portarul gazdelor a blocat şutul puternic trimis de Liviu Ştefan, iar Vajou a reluat cu capul pe lângă poartă. “Din păcate, continuăm să avem fluctaţii mari de la meci la meci. Cu mai mult curaj, poate am fi scos măcar un egal. Nu am făcut un meci foarte bun, pentru că ne-a lipsit forţa în ofensivă şi este greu să rezişti dacă nu pui probleme adversarului”, a spus antrenorul secund Gică Butoiu. Au evoluat: FC Farul (antrenori Ioan Sdrobiş şi Gică Butoiu): Al. Răuţă - Niţescu, I. Barbu (82 Hurdubei), L. Ştefan, Vajou, Paşcovici (76 Enghin) - Scărlătescu, Parfenie, Boboc, I. Lupu (67 B. Rusu) - Ad. Câmpeanu. Marcator: Sorin Pană 72.

Rezultatele etapei: Concordia Chiajna - FC Farul 1-0; Gloria Buzău - Viitorul Constanţa 2-0; Săgeata Năvodari - FC Botoşani 4-0; Astra Giurgiu - Delta Tulcea 2-0; Steaua II - FC Snagov 4-2; Dinamo II - Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2; CF Brăila - CS Otopeni 1-1; Dunărea Galaţi - Juventus Bucureşti 4-0.