Înfrângere neaşteptată pentru RCJ Farul

Rugby / Divizia Naţională, play-off, etapa a 5-a: RCJ FARUL CONSTANŢA - CSU “AUREL VLAICU“ ARAD 20-22

Sport 23 August 2010 / 00:00 734 accesări

Rugby Club Judeţean Farul Constanţa a pierdut surprinzător, sâmbătă, pe teren propriu, partida cu CSU “Aurel Vlaicu“ Arad, din etapa a 5-a a play-off-ului Diviziei Naţionale de rugby. Deşi pornea ca mare favorită, diferenţa dintre cele două loturi fiind clară în favoarea echipei pregătite de Mircea Paraschiv, RCJ Farul a trebuit să se recunoască învinsă la sfârşit de o echipă care a crezut în şansa ei şi a luptat pentru fiecare balon. Cu o formulă inedită, în care în prima repriză nu s-au regăsit în primul “15“ câţiva dintre jucătorii de bază, precum Samkharadze, R. Tavana, Carpo şi chiar Beja, RCJ Farul s-a văzut condusă încă din min. 6, când Calafeteanu a transformat o lovitură de pedeapsă. Formaţia noastră a replicat rapid, reuşind în următoarele 14 minute două eseuri, astfel că scorul a devenit 12-3 pentru Farul, un rezultat mai aproape de diferenţa de valoare a loturilor. Turashvili şi Fercu au fost eliminaţi temporar după o lovire reciprocă, în min. 30, iar oaspeţii au profitat de acest lucru, revenind miraculos până la pauză, când au şi intrat în avantaj, scor 13-12. Farul a mai înscris un eseu după pauză, dar Aradul a replicat mereu prin lovituri de pedeapsă. Soarta întâlnirii a fost decisă însă de arbitrul Horaţiu Bărgăunaş, care, în ultimul minut, nu a acordat un “înainte“ pentru Arad, oferind în schimb o lovitură de pedeapsă din care Calafeteanu a adus victoria Aradului. Pentru RCJ Farul au jucat: Turashvili, Natriashvili, Tudosa, Uchava, Buţugan, Arhip, Tavarkiladze, Agiacai, Bucevshi, Lazăr, Apostol, A. Tavana, C. Nicolae, Jantjies, Pîrvu. Au mai intrat: Samkharadze, Bejan, Sasu, Mitu, Carpo şi R. Tavana. Au înscris - pentru RCJ Farul: Buţugan, A. Tavana şi Jantjies - câte un eseu, Lazăr 1 transformare şi 1 lovitură de pedeapsă; pentru CSU Arad: Burcea - un eseu, Calafeteanu 5 l.p şi 1 tr.

Tot sâmbătă, în play-off, s-au mai înregistrat rezultatele: Steaua - CSU Baia Mare 21-23, Dinamo - RCM Timişoara 31-15. Clasament: 1. Baia Mare 71p; 2. Steaua 63p; 3. RCJ Farul 50p; 4. Dinamo 49p; 5. Arad 40p, 6. Timişoara 23p.