Înfrângere severă pentru tricolori

Fotbal / Preliminariile EURO 2020

Sport 19 Noiembrie 2019 / 00:06 643 accesări
Sursa foto: Facebook Echipa națională de fotbal a României

Ultimul meci susţinut de reprezentativa de fotbal a României în Grupa F a preliminariilor EURO 2020 s-a încheiat cu o înfrângere la scor, luni seară, pe stadionul „Wanda Metropolitano” din Madrid. Tricolorii conduşi de Cosmin Contra au cedat cu 0-5 (Fabian Ruiz 8, Gerard Moreno 33, 43, A. Rus 45-autogol, Oyarzabal 90+1) în faţa Spaniei şi au încheiat în genunchi campania pentru turneul final al Campionatului European de anul viitor.

În prima repriză am notat ratările lui Puşcaş şi Nedelcearu, portarul Kepa intervenind salvator, iar Florinel Coman ar fi putut obţine un penalty, pentru ca în repriza a doua singura acţiune periculoasă spre poarta adversă să aparţină fundaşului Adrian Rus.

Au evoluat următoarele formaţii - Spania (selecţioner: Robert Moreno): Kepa - D. Carvajal, Sergio Ramos (cpt.) (63 Raul Albiol), Inigo Martinez, Gaya - Fabian Ruiz, Busquets, Saul - Gerard Moreno (57 Oyarzabal), Morata, Santi Cazorla (68 Paco Alcacer); România (selecţioner: Cosmin Contra): Tătăruşanu (cpt.) - R. Benzar, A. Rus, Nedelcearu, Toşca - T. Băluţă, R. Marin (65 Cicâldău) - I. Hagi (73 D. Nistor), N. Stanciu, Fl. Coman (57 Mitriţă) - Puşcaş. Cartonaşe galbene: Busquets / Nedelcearu. Meciul a fost arbitrat la centru de Aleksei Kulbakov (Belarus).

În celelalte partide disputate luni seară în Grupa F s-au înregistrat următoarele rezultate: Suedia - Insulele Feroe 3-0 (Andersson 29, Svanberg 72, Guidetti 80) şi Malta - Norvegia 1-2 (Fenech 40 / King 7, Sorloth 62).

Clasament: 1. SPANIA 26p (31-5), 2. SUEDIA 21p (23-9), 3. Norvegia 17p (19-11), 4. România 14p (17-15), 5. Malta 3p (3-27), 6. 5. Insulele Feroe 3p (4-30).