Înfrîngere drastică pentru HCM

Sport 09 August 2008 / 00:00 604 accesări

Vineri seară, HCM Constanţa a susţinut al doilea joc de verificare din cadrul stagiului de pregătire pe care îl întreprinde în Germania. Elevii lui Vasile Stîngă şi Eden Hairi au întîlnit formaţia elveţiană Kadetten Schaffhausen, care, asemenea HCM-ului, va lua startul în ediţia 2008-2009 a Cupei Cupelor. Partida s-a disputat la Todtnau, localitate situată aproape de graniţa cu Elveţia, şi s-a încheiat cu victoria clară a formaţiei la care a evoluat pînă în iarnă constănţeanul Florin Nicolae. Kadetten s-a impus cu 33-21, după ce la pauză scorul a fost 14-12. HCM a făcut o primă repriză bună, însă după reluare Kadetten a pus stăpînire pe joc şi şi-a garantat un succes reconfortant. Cu excepţia lui Enescu şi Schjolin Voglis (ambii accidentaţi), antrenorii constănţeni au rulat întreg lotul de jucători. Partida dintre HCM şi Kadetten a fost arbitrată de o brigadă elveţiană.

Sîmbătă, delegaţia constănţeană părăseşte localitatea Todtnau cu destinaţia Wetzlar (aproximativ 400 de km distanţă) pentru ultima partidă de verificare din Germania. Adversara constănţenilor va fi formaţia germană de primă ligă HSG Wetzlar, echipă de la care HCM a obţinut, în această vară, transferul centrului croat Kresimir Ivankovic. Partida se va disputa duminică, de la ora 18.00.