Înfrîngere dură pentru CSM Medgidia

Handbal (m) / LN-4: UCM Reşiţa - CSM Medgidia 46-16

Sport 01 Octombrie 2009 / 00:00 809 accesări

Cu o echipă extrem de tînără şi fără trei piese importante, Enis Murtaza şi Alexandru Zaharia, ambii accidentaţi, şi Ionuţ Oselinsche, învoit, CSM Medgidia a pierdut clar duelul cu UCM Reşiţa, disputat ieri, în deplasare, în etapa a 4-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Jucătorii pregătiţi de Florin Cazan au început jocul foarte curajos şi au reuşit să se menţină în plasa adversarei timp de un sfert de oră, diferenţa fiind doar două goluri, 6-4, în favoarea gazdelor. La acest scor, antrenorul Aihan Omer a făcut o schimbare ca la hochei, înlocuind patru jucători, şi întîlnirea a căpătat alt aspect. Reşiţenii s-au distanţat pe tabela de marcaj, astfel că la pauză au avut un avantaj liniştitor, 21-7. Debutul reprizei secunde a fost dezastruos pentru oaspeţi, care nu au marcat timp de 12 minute, în timp ce UCM Reşiţa a înscris gol după gol, ducînd scorul la 32-7. Pe final, Medgidia a reuşit să mai echilibreze disputa, astfel că gazdele s-au impus cu 46-16. Au marcat: Irimescu 11, Vaidasigan 8, Pîrîianu 8, Grozăvescu 5, Butulija 4, Stan 3, Petrea 3, Pîrvan 2, Fenic 1, Pasic 1 - pentru UCM Reşiţa, respectiv Marinescu 4, Sas 4, Galan 3, Smeria 2, Paraschiv 1, Chiran 1, Nemenco 1. Clasament: 1. Reşiţa 8p; 2. HCM 6p; 3. Steaua 4p (golaveraj: 103-79); 4. Suceava 4p (82-73); 5. Satu Mare 4p (89-90); 6. Tg. Jiu 4p (79-81); 7. Odorhei 4p (86-89); 8. Cluj 3p; 9. Bacău 2 (94-91); 10. Medgidia 2p (103-142); 11. Braşov 1p (85-96); 12. Minaur 1p (65-72); 13. Dinamo 1p (87-107); 14. Poli Timişoara 0p.