Înfrîngere în primul amical al verii pentru HCM

Sport 30 Iulie 2008 / 00:00 846 accesări

Ajunsă luni seară în Ungaria, după 12 zile de pregătire centralizată la Bistriţa, Handbal Club Municipal Constanţa a susţinut, aseară, primul joc de verificare din această vară. Jucătorii pregătiţi de Vasile Stîngă şi Eden Hairi au întîlnit reprezentanta Ungariei în sezonul viitor al Cupei Cupelor, Dunaferr SE, formaţie care elimina pe Dinamo Bucureşti (32-22 şi 36-27) în turul al III-lea al Cupei EHF în sezonul recent încheiat. Partida s-a disputat la Dunaujvaros şi s-a încheiat cu succesul echipei gazdă, cu 25-21, după ce la pauză HCM a condus cu 11-10. Antrenorii constănţeni au început partida cu Stănescu - portar, Timofte şi Toma - extreme, Csepreghi şi Mureşan - interi, Ivankovic - centru şi Timuzsin - pivot. Pe parcurs au mai intrat Popescu, Schjolin-Voglis, Vukovic, Nicolae, Adzic, Pavlovic, Băiceanu, Şoldănescu şi Hejtmanek. Nu au jucat deloc Majeri, Enescu, Săulescu şi Sabou. Cei mai buni jucători constănţeni din jocul de ieri au fost portarul Popescu şi pivotul Băiceanu. HCM a avut o bună oportunitate să pună sub semnul întrebării succesul gazdelor cu trei minute înaintea finalului. La scorul 22-20 în favoarea lui Dunaferr, constănţenii au avut atacul, însă nu au reuşit să-l fructifice şi formaţia gazdă s-a desprins, apoi, în învingătoare. Dunaferr SE şi HCM Constanţa vor susţine astăzi, de la ora 11.30, o nouă partidă de verificare, tot la Dunaujvaros. După încheierea partidei delegaţia constănţeană se va îndrepta spre Germania, unde joi va întîlni formaţia de liga a III-a HSG Aschaffenburg.