Înfrîngere onorabilă pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN-18: Oltchim Rm. Vîlcea - CS Tomis Constanţa 40-31

Sport 13 Martie 2009 / 00:00 643 accesări

Aflată în luptă pentru un loc în cupele europene, CS Tomis Constanţa a ieşit onorabil din întîlnirea cu liderul Ligii Naţionale, Oltchim Rm. Vîlcea. Formaţia de pe litoral a cedat, ieri, în deplasare, scor 31-40, într-o partidă din etapa a 18-a, disputată în devans. Elevele lui Dumitru Muşi şi Mircea Bucă au început jocul curajos şi după şapte minute scorul era egal, 4-4. A urmat o serie de şase goluri consecutive ale gazdelor, cu Meiroşu în prim-plan, care a pus capăt suspansului. Diferenţa a continuat să crească, portarul Paula Teodorescu nereuşind să se opună atacurilor vîlcene, astfel că la pauză tabela de marcaj a indicat un avantaj confortabil pentru gazde, 24-13. La reluare, antrenorul Oltchimului, Radu Voina, a trimis în teren garnitura secundă şi meciul s-a echilibrat. Impulsionate de Dorina Jerebie-Cărbune, care a avut un procentaj perfect la aruncările de la 7m, constănţencele au ţinut pasul cu adversarele. În plus, intrată între buturi în repriza secundă, Raluca Avram a avut cîteva parade spectaculoase, apărînd şi trei aruncări de la 7m. Drept urmare, CS Tomis a scăpat cu un eşec la doar nouă goluri în faţa uneia dintre cele mai bune echipe din Europa. “A fost un debut ideal pentru mine. Ne aşteptam să învingem pentru că nu avem voie să facem vreun pas greşit pînă la finalul campionatului. A fost un meci de pregătire înaintea jocului decisiv din Liga Campionilor, cu Buducnost”, a declarat, la final, Cristina Neagu, care a jucat ieri prima partidă pentru Oltchim, după transferul de la marea rivală, Rulmentul Braşov.

Au marcat - pentru Oltchim: Pidpalova 7, Vădineanu 6, Meiroşu 5, Maier 5, Lecuşanu 4, Neagu 3, Elisei 2, Luca 2, Manea 2, Puşcaşu 2, Ivan 1, Berehoiu 1; pentru CS Tomis: Jerebie-Cărbune 8, Szabo 5, Tankaskaya 5, Topa 4, Jafarova 4, Iovănescu 4, Ackar 1. Au arbitrat: Dan Pop şi Cristian Potora (ambii din Cluj).

Celelalte meciuri ale etapei - sîmbătă: HCM Baia Mare - Cetate Deva; HCM Roman - CSM Ploieşti; Rapid – U. Cluj; KZN Slatina - HC Zalău; miercuri, 18 martie: Rulmentul Braşov - Dunărea Brăila. Meciul Oţelul Galaţi - HCM Hidroconcas Buzău, scor 29-20, s-a jucat miercuri.