Înfrîngere onorabilă pentru Georgian Popescu

Sport 20 August 2008 / 00:00 629 accesări

Singurul pugilist rămas în cursă la Beijing, Georgian Popescu, după ce constănţeanul Ionuţ Gheorghe a fost eliminat încă din turul secund, a fost la un pas de o medalie. Sportivul român a boxat, ieri, în sferturile de finală ale categoriei 60 kg, în compania unuia dintre favoriţi, cubanezul Yordenis Ugas, fost campion mondial în 2005, la Myanyang. Cotat cu ultima şansă la titlul olimpic, elevul lui Ilie Dascălu a început ezitant lupta şi, în primele secunde, cubanezul a punctat de două ori. Treptat, Popescu a echilibrat disputat, însă la capătul primei reprize a fost condus cu 4-1. Singurul său punct, reuşit cu opt secunde înainte de finalul primei runde, a venit totuşi în urma unei lovituri puternice, care l-a pus în dificultate pe adversar. Repriza secundă a fost dominată tot de cubanez, care şi-a mărit avantajul, 7-2. Mai mult, în ciuda unei prestaţii bune a românului, Ugas a păstrat o diferenţă liniştitoare şi după repriza a treia, conducînd cu 9-3. Ultima rundă a fost aproape să răstoarne calculele hîrtiei, după ce cubanezul a fost sancţionat cu un avertisment de două puncte pentru obstrucţie. Popescu s-a apropiat la trei puncte, 10-7, însă arbitrii nu l-au mai punctat pe final. Mai mult, i-au oferit încă un punct lui Vargas, care s-a impus cu 11-7. În urma acestei înfrîngeri, Popescu a părăsit turneul olimpic, însă făcut-o cu fruntea sus. În schimb, delegaţia României nu şi-a îndeplinit obiectivul fixat pentru Beijing, cîştigarea unei medalii.