Înfrîngere pentru CVM Tomis, dar calificarea nu este decisă

Volei (m) / Cupa CEV, sferturi de finală, manşa tur: Wkret-Met Domex Czestochowa - CVM Tomis Constanţa 3-0

Sport 23 Ianuarie 2008 / 00:00 754 accesări

Aseară, la Czestochowa, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a pierdut manşa tur a partidei din sferturile de finală ale Cupei CEV, formaţia gazdă Domex cîştigînd cu 3-0. A fost un meci în care polonezii şi-au adjudecat primul şi al treilea set cu 25-16 şi 25-18, însă în setul al doilea voleibaliştii Tomisului au demonstrat că nu este totul pierdut, în partida retur, de la Constanţa, orice fiind posibil. În setul secund de la Czestochowa formaţia noastră a revenit de la 19-23, egalînd la 23, a avut o minge de set, la 28-27, dar a cedat cu 28-30, la finalul unui set extrem de disputat. Antrenorul Stelio de Rocco a încercat să găsească cea mai bună formulă de joc, dar în condiţiile în care preluarea şi blocajul nu au funcţionat şi s-a greşit prea mult la serviciu victoria polonezilor a fost una meritată. Tomisul nu s-a regăsit în joc, extremele nu au atacat, astfel că Domex a oferit celor 3.500 de suporteri care au umplut sala din Czestochowa satisfacţia unui succes cu 3-0. Suporterii Tomisului care şi-au încurajat favoriţii în Polonia speră să se revanşeze în retur, pentru că la Constanţa se va decide calificarea. “Este dureroasă această înfrîngere, dar echipa a jucat mai bine decît cu Steaua. Totuşi, regret să spun că nu am mai văzut aceeaşi determinare în joc şi acelaşi caracter ca în partidele anterioare”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Stelio De Rocco. “Mi-a plăcut atmosfera din sală şi sper ca şi la Constanţa să vină la fel de mulţi spectatori, pentru ca să punem şi noi presiune pe echipa adversă, aşa cum au făcut polonezii astăzi (n.r. - aseară). Diferenţa cred că a făcut-o serviciul lor bun, în timp ce noi am făcut multe greşeli”, a spus Erkan Togan.

Au evoluat - Domex Czestochowa (antrenor principal Radoslaw Panas): Woicki - Billings, Nowakowski, Szczerbaniuk, Gierczynski, Wika şi libero: Gacek (au mai jucat: Wierzbowski şi Stelmach); CVM Tomis (antrenor principal Stelio De Rocco): Ilieş - Erkan, Began, Hein, Ashlei, Meyer şi libero: Tănăsescu (au mai jucat: Voinea, May, Daivison şi Yankov). Au arbitrat: Ghenadi Kondakov şi Aleksei Skibiţki (ambii din Ucraina).

Voleibaliştii Tomisului trebuie să-şi îndrepte acum atenţia spre jocul retur, programat joia viitoare, pe 31 ianuarie, la Sala Sporturilor, de la ora 20.15. În acel meci, campioana României va avea nevoie şi de sprijinul publicului pentru a obţine o spectaculoasă calificare în faza următoare a competiţiei, printr-un succes pe teren propriu şi cîştigarea setului de aur.

Tot aseară, în celălalt meci disputat în sferturile Cupei CEV: Sartorius Asse Lennik - Fakel Novy Urengoi 1-3 (16-25, 25-20, 23-25, 17-25). În această seară sînt programate şi celelalte două partide din manşa tur a competiţiei: Radnicki Kragujevac - Budvanska Rivijera Budva (ora 20.00) şi Toac Tuc Toulouse - Roma Volley (ora 21.00).