Înotătorii constănțeni au revenit fără medalii de la CN de poliatlon

Înot / Campionatele Naționale de poliatlon pentru cadeți

Sport 21 Decembrie 2015 / 17:17 1716 accesări

Piscina olimpică din Pitești a găzduit în perioada 17-20 decembrie ultima competiție oficială din 2015, Campionatele Naționale de înot-poliatlon rezervate cadeților (sportivi născuți între anii 2001 și 2003). Așa cum am mai anunțat, la acest concurs au primit medalii numai sportivii de pe podiumul clasamentului general individual de la fiecare categorie de vârstă, masculin și feminin, alcătuit pe baza punctajului acumulat în toate probele. În funcție de numărul de sportivi înscriși la fiecare probă, s-a calculat punctajul pentru fiecare concurent, iar la final s-au decis medaliații. Județul Constanța a fost reprezentat la Pitești de 17 sportivi, iar cel mai aproape de podiumul ierarhiei generale a fost Vlad Rogoveanu (Atena Sport Club), înotător născut în anul 2003, care este antrenat de Răzvan Florea. El a strâns 344 de puncte, fiind întrecut cu doar trei puncte de medaliatul cu bronz, Balazs Meszaros (CS H2O Team Tîrgu Mureș). Campion național al băieților de 12 ani a devenit Mihai Gergely (Aqua 01 Cluj), cu 404p, urmat de Etienne Dragotă (CSȘ Timișoara), cu 370p. Să mai precizăm faptul că o singură probă a fost câștigată de un constănțean, Sebastian Tulea (2001, antrenor Laura Sachelarie) înregistrând cel mai bun timp la 100 m bras. De asemenea, ștafeta băieților de 14 ani a clubului Atena a ocupat locul 3 la 4x50 m liber și locul 2 la 4x50 m mixt.

Constanța a fost reprezentată la CN de poliatlon de sportivi legitimați la Atena Sport Club (antrenori Răzvan Florea, Gina Handrea și Laura Sachelarie), Palatul Copiilor (antrenor Octavian Tileagă), CS Farul (antrenor Octavian Tileagă) și Bogdan Ciubotariu (antrenor Gabriel Culea). Iată locurile ocupate la poliatlon de ceilalți participanți constănțeni: fete 12 ani (au participat 76 de sportive): 13. Beatrice Croitoru (Farul), 22. Daria Moraru-Sovoiu (Atena), 39. Oana Munteanu (Atena); fete 14 ani (41 de concurente): 9. Mara Constantin (Farul), 14. Simina Stroe (Palatul Copiilor), 17. Andreea Vlaicu (Palatul Copiilor), 22. Mara Gherman (Atena); băieți 12 ani (au participat 82 de sportivi): 16. Eugen Susanu (Atena), 25. Radu Alexandru Mihai (Bogdan Ciubotariu), 68. Andrei Legănel (Bogdan Ciubotariu), 80. Damian Bizadea (Palatul Copiilor); băieți 13 ani (67 de concurenți): 18. Alexandru Preda (Palatul Copiilor); băieți 14 ani (54 de concurenți): 7. Alexandru Banu (Atena, locul 3 la 200 m liber), 21. Sebastian Tulea (Atena), 28. Răzvan Leu (Atena), 33. Alexandru Olteanu (Atena). În ierarhia generală pe cluburi, Atena a ocupat poziția 16, iar Palatul Copiilor s-a clasat pe locul 18.