Înotătorul Atila Abibula, campion naţional de semifond

Sport 19 Decembrie 2011 / 00:00 683 accesări

Sâmbătă, la Campionatele Naţionale de înot semifond pentru juniori, găzduite de bazinul olimpic din Piteşti, delegaţia constănţeană a cucerit primele titluri naţionale. Performerul se numeşte Atila Abibula, sportiv legitimat la CS Farul Constanţa şi antrenat de Veronica Macovei, care a câştigat proba de 400 m bras. Abibula a cucerit practic două medalii de aur, pentru că el este junior mic, iar la Piteşti se alcătuiesc două clasamente: unul open, pentru toţi juniorii, şi altul numai pentru juniorii mici. O a treia medalie de aur, tot la juniori mici, a intrat în posesia Alexandrei Radu (Farul), în proba de 400 m bras. Ea s-a clasat pe locul 5 la open, fiind precedată de coechipiera ei Antoanela Manac (antrenor Octavian Tileagă). Tot sâmbătă, ştafeta clubului Farul (Octavian Ciocan, Mihai Spălăţelu, Adrian Bejan, Răzvan Grădinaru) a obţinut medalia de argint la 4x200 m liber. Vineri înotătorii de la Farul au cucerit două medalii de argint, prin Mihai Spălăţelu (antrenor Octavian Tileagă) la 400 m fluture şi prin Octavian Ciocan (antrenor Laura Sachelarie) la 800 m liber, probă în care Spălăţelu a ocupat locul 4. Competiţia s-a încheiat aseară.