Înotătorul brazilian Joao Gomes, depistat pozitiv la Campionatele Mondiale de la Doha

Sport 20 Ianuarie 2015 / 18:20 209 accesări

Înotătorul brazilian Joao Gomes a fost depistat pozitiv la Campionatele Mondiale în bazin scurt de la Doha, din decembrie 2014, şi ar putea pierde cele trei medalii de aur câştigate la competiţie din Qatar, a anunţat, astăzi, postul de televiziune SporTV, citat de AFP. Sportivul a fost depistat pozitiv cu un diuretic, dar a declarat că a fost contaminat accidental. Joao Gomes a făcut parte din ştafetele de 4x50, 4x100 şi 4x50 metri mixt ale Braziliei în calificări, dar nu a luat startul şi în cele trei finale câştigate de sud-americani. Înotătorul brazilian riscă o suspendare de patru ani.