Înotătorul Patrick Dinu, aproape de podium la CN de poliatlon

Înot / Campionatele Naționale de poliatlon pentru cadeți

Sport 18 Decembrie 2017 / 18:07 2713 accesări
Răzvan Florea este mulțumit de rezultatele obținute la Naționalele de poliatlon de către sportivii de la Atena Sport Club Constanța

Săptămâna trecută, în bazinul de 50 m din Pitești, s-a desfășurat ultima competiție oficială de înot din acest an, Campionatele Naționale de poliatlon rezervate cadeților (sportivi născuți între anii 2003 și 2005, fete 12-13 ani, băieți 12-14 ani). Sistemul de desfășurare a fost cel de serii contracronometru, iar regulamentul a prevăzut obligativitatea de participare la toate probele din concurs, inclusiv la ștafetă, dacă secția de înot la care este legitimat sportivul respectiv a înscris o ștafetă în competiție. La poliatlon sunt medaliați sportivii care termină pe podium în clasamentul general individual de la fiecare categorie de vârstă, masculin și feminin, alcătuit pe baza punctajului acumulat în toate probele.

Cel mai aproape de podium a fost Patrick Dinu (12 ani), care a ocupat locul 5 în ierarhia finală, cu 365 de puncte, la doar 14 puncte de locul 3. Sportivul legitimat la Atena Sport Club Constanța a câștigat proba de 100 m bras cu un nou record național al băieților de 12 ani, 1:13,56, fostul deținător al recordului fiind tot un constănțean, Răzvan Grădinaru, de la Palatul Copiilor (1:15,07 în 2007, la Baia Mare). Dinu a mai ocupat locul 2 la 100 m spate și liber, precum și la 200 m liber și mixt. Dintre constănțeni, au mai urcat pe podium la probele respective și alți sportivi de la Atena: Eugen Susanu (14 ani) a ocupat locul 3 la 100 m liber, la fel ca ștafeta fetelor de 12 ani la 4x50 m liber și la 4x50 m mixt. Componența ștafetei: Ana-Maria Pascu, Ruth-Chloe Anderson, Mădălina Diaconescu-Cărbunescu, Amalia Gherman.

Iată locurile ocupate la poliatlon de sportivii legitimați la cluburi din județul Constanța: