Înotătorul Vlad Rogoveanu, locul 3 la CN de poliatlon

Sport 27 Martie 2014 / 00:00 827 accesări

La Piteşti, în bazinul olimpic acoperit, a avut loc, la sfârşitul săptămânii trecute, Campionatul Naţional de poliatlon pentru copii (băieţi 11-13 ani, fete 11-12 ani). La competiţie au participat peste 400 de înotători de la majoritatea cluburilor din ţară, printre care şi cele constănţene Delphin Înot, Atena Sport Club şi CS Farul. Dintre constănţeni, cele mai bune rezultate le-a înregistrat Vlad Rogoveanu (11 ani), de la Delphin Înot (antrenor Aurel Şeicaru), care s-a clasat la treilea la categoria sa de vârstă, cu 402 puncte, fiind devansat de Mihai Gergely (Aqua 01 Cluj) 430p şi de Laurenţiu Dragotă (Aquasport Timişoara) 415p. Rogoveanu a ocupat locul 2 la 50 m spate, locul 3 la 50 m bras şi locul 4 la 50 m liber, 100 m liber şi 50 m fluture. Dintre ceilalţi înotători constănţeni, s-a mai clasat în preajma podiumului Sebastian Tulea (Atena, 13 ani), locul 6 la 100 m bras. De asemenea, ştafeta clubului Atena de băieţi 13 ani, alcătuită din Sebastian Tulea, Alexandru Banu, Florin Drăgoi şi Alexandru Olteanu, a ocupat locul 4 la 4x100 m mixt şi locul 5 la 4x50 m liber şi 4x100 m liber.