Inter a câştigat CM al cluburilor

2010 FIFA World Cup Club

Sport 20 Decembrie 2010 / 00:00 504 accesări

Câştigătoarea ediţiei din 2010 a FIFA World Cup Club este - conform aşteptărilor - Inter Milano, care a învins clar campioana Africii: TP Mazembe - Inter Milano 0-3 (Pandev 13, Eto’o 17, Biabiany 85). Ca şi în semifinala cu Seongnam italienii au înscris rapid, acum chiar de două ori în primele 17 minute, tranşând rapid soarta finalei. E drept că prima ocazie a meciului au avut-o africanii, Nkulukuta trimiţând în bară în minutul 10, dar asta a fost tot pentru congolezi, care au mai avut o mare ocazie abia în minutul 75! Golul lui Biabiany din finalul meciului a stabilit un scor de forfait, poate prea aspru pentru realitatea din teren. Inter obţine al patrulea trofeu din acest an după Cupa Campionilor Europeni, titlul şi Cupa Italiei, dar ratează Supercupa Europei. În finala mică brazilienii au mai spălat din ruşinea eliminării din semifinale: Internacional Porto Alegre - Seongnam Ilhwa Chunma 4-2 (Tinga 15, Alecsandro 27, 71, D’Alessandro 52 / Molina 84, 90).