Internaţional Curtea de Argeş, prima surpriză a campionatului

Fotbal / Liga I, etapa a 2-a

Sport 08 August 2009 / 00:00 612 accesări

Internaţional Curtea de Argeş a produs, vineri seară, marea surpriză în etapa a doua din Liga I la fotbal. Nou promovata a cîştigat, cu 1-0, întîlnirea cu Dinamo, de la Bucureşti, profitînd de faptul că gazdele au jucat în repriza secundă cu doi oameni mai puţin şi nu au beneficiat de suporteri. În min. 12, D. Grigore a fost eliminat de arbitrul Teodor Crăciunescu, iar Tamaş a văzut şi el cartonaşul roşu în ultimul minut al reprizei I. Tot vineri, Gaz Metan Mediaş a obţinut o victorie absolut meritată în confruntarea cu U. Craiova, cu toate că oltenii au deschis scorul. Mediaşul a ratat numeroase ocazii de gol, reuşind în numai trei minute să obţină cele trei puncte.

Rezultate - vineri: Gaz Metan Mediaş - U. Craiova 2-1 (Eric 74, Kubala 76 / Fl. Costea 45); Dinamo - Internaţional Curtea de Argeş 0-1 (Fl. Popa 56).

Runda a doua programează două partide deosebit de interesante, Unirea Urziceni - Rapid (sîmbătă) şi Steaua - CFR Cluj (duminică), în care vor evolua primele trei clasate, învingătoare în prima etapă, precum şi campioana en titre, care vine după două înfrîngeri în faţa clujenilor, în Supercupă şi în campionat.

Programul jocurilor - sîmbătă: FC Braşov - Astra Ploieşti (ora 18.30, DIGI Sport); Pandurii Tg. Jiu - FC Vaslui (ora 19.00, GSP TV); Gloria Bistriţa - Unirea Alba Iulia (ora 21.00, netelevizat); Unirea Urziceni - Rapid (ora 21.00, GSP TV); duminică: Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ (ora 18.00, GSP TV); Poli Iaşi - FC Timişoara (ora 19.00, DIGI Sport); Steaua - CFR Cluj (ora 20.45, Antena 1).