“Invincibila Armada”… catalană a umilit Anglia

Fotbal / Finala UEFA Champions League: FC BARCELONA - MANCHESTER UNITED 3-1

Sport 30 Mai 2011 / 00:00 704 accesări

Dacă “Invincibila Armada” spaniolă a ratat cucerirea Angliei cu mai bine de patru secole în urmă, iată că a trebuit să vină o “Armada” contemporană, catalană de această dată, ca să cucerească Anglia. În fapt s-o umilească! Într-un meci jucat în templul fotbalului - Wembley, campioana Spaniei a învins, sâmbătă seară, fără drept de apel, campioana Angliei: FC Barcelona - Manchester United 3-1 (Pedro 27, Messi 54, David Villa 69 / Rooney 34). Englezii au început în forţă meciul, primele cinci minute promiţând un real spectacol. Dar asta a fost tot pentru MU, spaniolii preluând rapid controlul jocului, iar campioana Angliei s-a comportat precum o echipă din subsolul clasamentului… Ligii 1 - s-a apărat supranumeric în propriu careu! Golul a venit inevitabil în poarta lui Van de Sar după o pasă de excepţie a lui Xavi şi o finalizare a lui Pedro. Englezii au ieşit la atac şi au egalat rapid, prin Rooney, dar după un ofsaid nesemnalizat la Giggs! A fost singura dată când MU a ajuns la poarta adversă, pentru că în restul meciului spaniolii au controlat jocul cu autoritate. De altfel repriza secundă a început cu dominarea netă a Barcelonei, care şi-a înghesuit adversara în propriul careu, totul culminând cu golul lui Messi, primul al său pe tărâm britanic! Şi pentru a pune capac a venit şi cel mai frumos gol al meciului - cel al lui David Villa, la vinclu, acesta stabilind scorul final. În ultimele minute au mai ajuns şi englezii la poarta lui Valdes, dar fără a-i crea vreo problemă portarului catalan! Victorie meritată a Barcelonei, care cucereşte a patra sa Cupă a Campionilor Europeni şi a treia în ultimii şase ani!

Au evoluat - FC Barcelona (antrenor Josep Guardiola): Valdes - Dani Alves (88 Puyol), Mascherano, Pique, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro (90 Afellay), Messi, D. Villa (86 S. Keita); Manchester United (antrenor Alex Ferguson): Van der Sar - Fabio (69 Nani), Vidic, Ferdinand, Evra - Valencia, Giggs, Carrick (77 Scholes), Park - Rooney - Hernandez. Cartonaşe galbene: Dani Alves, Valdes / Carrick, Valencia. Partida a fost condusă de o brigadă din Ungaria, cu Viktor Kassai la centru, ajutat de Gabor Eros şi Gyorgy Ring.