Învinşi de lider

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 19-a: CEAHLĂUL PIATRA NEAMŢ - VIITORUL CONSTANŢA 1-0

Sport 01 Aprilie 2011 / 00:00 990 accesări

Viitorul Constanţa nu a reuşit să provoace prima înfrângere Ceahlăului în acest sezon, fiind învinsă, scor 1-0, în restanţa disputată ieri, la Piatra Neamţ. Deşi au pierdut, constănţenii au oferit o replică foarte bună unui adversar care a avut în componenţă mulţi jucători cu experienţă în Liga 1. Viitorul a început curajos partida, iar în min. 4 ar fi putut deschide scorul dacă Viţelaru nu l-ar fi faultat în poziţie de ultim apărător pe Şt. Sandu, fundaşul gazdelor primind doar cartonaşul galben. Tot Viitorul s-a aflat aproape de a deschide scorul în min. 18, când şutul lui Cristocea a fost respins cu greutate în corner de Villadsen. Cu două minute înainte de pauză, Ceahlăul a profitat de o greşeală în defensiva Viitorului, iar Fabbron a îndeplinit o simplă formalitate din careul mic. În partea secundă Viitorul nu a reuşit să-şi mai creeze situaţii foarte bune de a marca, în timp ce gazdele au mai irosit două situaţii foarte bune prin Constantinescu. „Trebuia să jucăm cu mai mult curaj în partea secundă, aşa cum am făcut-o în prima repriză. Am făcut un meci bun, dar este frustrant când pierzi, mai ales că în opinia mea am fi meritat măcar un punct“, a declarat antrenorul Cătălin Anghel. Cu ocazia acestei partide, pentru Viitorul au debutat în Liga a II-a atacantul Cristian Gavra (n.r. - va împlini 18 ani pe 3 aprilie) şi portarul Cosmin Costea. Pentru Viitorul au jucat: C. Costea - Bică, Larie, Păcuraru, Al. Chirilă - Cârstocea, Benzar, Cristocea - R. Lupu, Şt. Sandu (75 Gavra), A. Chiţu (58 Sin).