Ionuţ Bodilcu boxează mîine pentru o medalie

Box / CM de tineret

Sport 29 Octombrie 2008 / 00:00 630 accesări

Boxerii români şi-au continuat evoluţiile excelente la Campionatele Mondiale de box pentru tineret, desfăşurate la Guadalajara (Mexic). Dintre cei opt sportivi pregătiţi de Bondavali Grigore, patru au obţinut calificarea în sferturi de finală, aflîndu-se la o victorie de medalie, iar ceilalţi patru au luptat aseară în optimi de finală. La categoria 81 kg, constănţeanul Ionuţ Bodilcu, de la CS Farul, a înregistrat luni noapte a doua victorie la Mondiale, impunîndu-se la puncte, scor 11-9, în faţa lui Arturs Kulikauskis (Letonia). Adversarul din sferturi al lui Bodilcu va fi Gianluca Rosciglione (Italia), care a cîştigat la puncte, 12-7, în faţa mexicanului Armando Pina. Meciul Bodilcu - Rosciglione este programat în noaptea de miercuri spre joi. În gala desfăşurată luni au mai boxat alţi trei români - 54 kg: Răzvan Andreiana b.p. (20-1) Lee Chu-Fong (Taipei); 57 kg: Dragoş Marin b.p. (9-0) Vasile Tacu (Moldova); 64 kg: Cătălin Paraschiveanu b.p. (9-2) Ah See Sam (Australia). În gala încheiată în această dimineaţă au evoluat în optimi de finală patru boxeri români: Răzvan Andreiana (54 kg),Gabriel Podaşcă (60 kg), Cătălin Paraschiveanu (64 kg) şi Bogdan Juratoni (69 kg).