Ionuţ Gheorghe a cîştigat clar primul meci

Box

Sport 11 August 2008 / 00:00 506 accesări

Constănţeanul Ionuţ Gheorghe, marea speranţă a boxului românesc la o medalie olimpică, a debutat cu o victorie netă în turneul de la Beijing. Sportivul de la CS Farul, antrenat de Ilie Dascălu, s-a “încălzit“ în compania unui portorican, Jonathan Ortiz Gonzalez, pe care l-a depăşit la puncte fără probleme, scor 21-4. Medaliatul cu bronz de la Atena a dominat cu autoritate toate cele patru reprize, scorul fiind edificator: 5-1, 7-1, 4-0, 5-2. Următorul adversar al pugilistului constănţean este de un alt calibru, iranianul Morteza Sepahvandi reuşind să se claseze pe locul 5 la CM 2007. În primul meci, Sepahvandi a cîştigat la puncte (16-4) în faţa tunisianului Hamza Hassini. La categoria 64 kg, au mai obţinut, ieri, victorii Ghenadi Kovalev (Rusia), Richarno Colin (Mauritius), Driss Moussaid (Maroc), Roniel Iglesias Sotolongo (Cuba), Munkh-Erdene Uranchimeg (Mongolia), Boris Gheorghiev (Bulgaria, 14-1 cu americanul Javier Molina), Bradley Saunders (Marea Britanie), Alexis Vastine (Franţa), Johnny Joyce (Irlanda, 9-5 cu maghiarul Gyula Kate) şi Felix Diaz (Republica Dominicană, 11-4 cu armeanul Eduard Hambarţumian). Joyce şi Diaz vor boxa între ei în optimile de finală, iar învingătorul ar putea fi adversarul lui Ionuţ Gheorghe în sferturi de finală. Astăzi, de la ora 15.30, va debuta în turneul olimpic şi celălalt boxer român prezent la Beijing, Georgian Popescu (60 kg), care îl va întîlni pe americanul Ali Sadam.