Ionuţ Gheorghe boxează pentru un loc în sferturi

Box

Sport 14 August 2008 / 00:00 560 accesări

După trei zile de pauză, Ionuţ Gheorghe va reveni în ringul instalat la “Workers Gimnasium”, pentru meciul din optimile de finală cu iranianul Morteza Sepahvandi. Cei doi se cunosc bine încă de la Campionatele Mondiale de anul trecut, de la Chicago, unde asiaticul l-a eliminat pe constănţean în optimile de finală, scor 19-16, apoi s-a oprit şi el în sferturi, învins de viitorul campion mondial, Serik Sapiyev din Kazahstan. Boxerul de la Farul Constanţa este dornic de revanşă în faţa lui Sepahvandi, iar victoria clară din primul meci, 21-4 cu portoricanul Jonathan Ortiz Gonzalez, ne dă speranţe că va ajunge pe podium. Două obstacole are pînă la a doua medalie olimpică din carieră, Sepahvandi şi învingătorul meciului de astăzi dintre Johnny Joyce (Irlanda) şi Felix Diaz (Republica Dominicană). Meciul Gheorghe - Sepahvandi este programat de la ora României 15.15.