Ionuţ Gheorghe, la o victorie de a treia participare olimpică

Sport 19 Aprilie 2012 / 00:00 452 accesări

Boxerul constănţean Ionuţ Gheorghe, legitimat la CS Farul, s-a calificat, ieri, în semifinalele turneului preolimpic european de la Trabzon (Turcia), după ce a câştigat la puncte, scor 19-8, în faţa lui Astmer Bilali (Albania). Europa mai are doar două locuri neocupate la categoria lui Ionuţ, 69 kg, astfel că pentru a ajunge la Jocurile Olimpice de la Londra el trebuie să ajungă în finala categoriei. Adversarul din meciul decisiv pentru calificare este Adam Nolan (Irlanda), care l-a eliminat pe Tamerlan Abdullayev (Azerbaidjan) după un succes la puncte, scor 17-13. Ceilalţi trei pugilişti români calificaţi în sferturi de finală au pierdut la puncte meciurile respective: Ştefan Caşlarov (49 kg) - Patrick Barnes (Irlanda) 9-17; Răzvan Andreiana (56 kg) - Merab Turkadze (Georgia) 11-21; Mihai Nistor (+91 kg) - Tony Yoka (Franţa) 9-13. Meciul Ionuţ Gheorghe - Adam Nolan va avea loc vineri. Astăzi, în turneul de la Trabzon este zi de pauză.