Irina Lepşa, două medalii de argint şi una de bronz, la CE de haltere

Sport 13 Aprilie 2015 / 20:49 448 accesări

Sportiva Irina Lepşa a câştigat două medalii de argint și una de bronz, la categoria 58 kilograme, la Campionatele Europene de haltere de la Tbilisi, informează site-ul oficial al competiţiei. Lepşa, în vârstă de 22 de ani, a încheiat competiţia cu un total de 205 kilograme, după ce a ridicat 91 de kilograme la smuls şi 114 la aruncat. Cele trei medalii de aur au fost cucerite de sportiva Boianka Kostova din Azerbaidjan, cu 246 de kilograme la total, 109 kilograme la smuls şi 137 de kilograme la aruncat. Duminică, Florin Croitoru a cucerit două medalii, una de argint, iar cealaltă de bronz, la categoria 62 de kilograme. Sâmbătă, Monica Csengeri a câştigat medalia de bronz la categoria 48 de kilograme, la stilul aruncat.