Irlanda a luat tot

Rugby / Turneul celor 6 Națiuni

Sport 18 Martie 2018 / 14:37 473 accesări

Ediția din acest an a Turneului celor 6 Națiuni la rugby a fost dominată cu autoritate de Irlanda, care a încheiat „en fanfare”, impunându-se clar pe „Twickenham”, în fața Angliei, cucerind astfel și Marele Șlem! Să nu uităm, însă, că Irlanda a trecut pe lângă înfrângere în partida inaugurală, de la Paris, pe care a câștigat-o cu un drop-gol de la 40 de metri înscris în ultima fază de joc! Italia a fost la un pas de prima victorie, Scoția înscriind zece puncte în ultimele zece minute de joc! Meci încins și pe „Millennium Stadium”, în care scorul final a fost stabilit în minutul 48! Rezultatele etapei a cincea: Italia - Scoția 27-29 (17-12), Anglia - Irlanda 15-24 (5-21), Țara Galilor - Franța 14-13 (14-10).

Clasament: 1. Irlanda 26p, 2. Țara Galilor 15p, 3. Scoția13p, 4. Franța 11p, 5. Anglia 10p, 6. Italia 1p.