Italia va juca patru meciuri fără De Rossi

Sport 24 Iunie 2006 / 00:00 1097 accesări

Mijlocaşul italian Daniele de Rossi, care a fost eliminat sîmbăta trecută în meciul cu SUA, scor 1-1, pentru că l-a lovit cu cotul pe americanul Brian McBride, a fost suspendat pentru patru meciuri de Comisia de Disciplină a FIFA, fiind şi amendat cu suma de 10.000 de franci elveţieni (6.400 de euro). Ca urmare, De Rossi nu va putea evolua în următoarele trei partide pe care le va disputa naţionala Italiei, primul meci de suspendare fiind considerat cel de joi cu Cehia, în care nu a jucat. Daniele de Rossi (22 de ani) a primit cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul în pometele stîng pe McBride, într-un duel în minutul 28. Atacantul american, cu faţa plină de sînge, a primit îngrijiri în afara terenului pentru cîteva minute. Ulterior, De Rossi şi-a cerut scuze de la McBride.

Coechipierii săi nu l-au uitat pe mijlocaşul Romei, care a fost integralist în primul meci jucat în Germania, 2-0 cu Ghana. Marco Materazzi, cel care a intrat în meciul cu Cehia datorită accidentării lui Nesta, a dedicat golul său lui De Rossi. "Ţin să dedic acest gol celor care au crezut mereu în mine şi lui Daniele De Rossi, chiar dacă a făcut o eroare în meciul precedent. Cu toţii sîntem oameni şi putem greşi" a declarat după meci Materazzi, pentru La Gazzetta dello sport.