Iulian Dumitru Ursoi, bronz la Mondialele de kick-box

Sport 21 Septembrie 2012 / 00:00 1484 accesări

Săptămâna trecută, la Bratislava (Slovacia), au avut loc Campionatele Mondiale de kick-box pentru cadeţi şi juniori, competiţie la care au participat peste 1.000 de sportivi din 46 de ţări de pe toate continentele. Din delegaţia României a făcut parte şi un luptător constănţean, Iulian Dumitru Ursoi, care a obţinut medalia de bronz la stilul K1, categoria 57 kg, 16-18 ani. Sportivul face parte din clubul Tai-chi-do-ryu Constanţa, unde este antrenat de Marcel Ilaşcu şi de tatăl său, Iulian Ursoi. „Trebuie să precizez că deplasarea s-a făcut pe banii sportivilor, pentru că federaţia nu are bani pentru participări internaţionale. Fiul meu a reuşit două victorii, apoi a pierdut semifinala cu viitorul campion mondial (n.r. - rusul Mama Mamaev) şi a câştigat meciul pentru bronz cu polonezul Patryk Sagan, prin k.o. în repriza a doua”, a declarat Iulian Ursoi, tatăl şi antrenorul sportivului constănţean, care anul acesta a mai obţinut o medalie importantă, argint la Cupa Mondială de la Szeged, în luna mai.

Iulian Dumitru Ursoi va participa săptămâna viitoare (26-30 septembrie) la Campionatele Europene de muay-thai, care vor avea loc la Varna (Bulgaria), alături de alţi doi colegi de club: Iulian Ilaşcu (57 kg, seniori) şi Alexandru Şerban (67 kg, juniori). Din delegaţia României va face parte şi antrenorul constănţean Marcel Ilaşcu, care îi va asista la colţ pe luptătorii săi.