Iuliana Nucu s-a simţit bine la Cupa “AQUA MAGIC”

Sport 08 August 2007 / 00:00 2762 accesări

Una dintre cele mai aplaudate perechi care au jucat în Cupa “AQUA MAGIC” la volei pe plajă a fost Anaconda, alcătuită din două foste componente ale echipei Farul Constanţa. Veterana Delia Leiţoiu, acum retrasă din activitate, şi mai tînăra Iuliana Nucu s-au clasat în final pe locul 4, dar au fost singurele care au cîştigat un set împotriva campioanelor naţionale de la CSM Lugoj 1, Sorina Buz şi Loredana Calinciuc, care s-au impus şi în acest turneu. În vîrstă de 26 de ani, Iuliana Nucu joacă din 2003 în campionatul italian şi s-a transferat în vara trecută de la Asystel Novarra la Unicom Starker Kerakoll Sassuolo, reuşind să promoveze în A1 şi să cîştige Cupa Italiei rezervată formaţiilor din A2 (liga a doua italiană). La Sassuolo mai evoluează o constănţeancă, şi ea fostă componentă a Farului, Carmen Ţurlea. „A fost un turneu destul de dificil pentru mine, mai ales pentru că am avut o pauză destul de lungă, cam o lună şi jumătate. A fost frumos să mai fac mişcare, m-am distrat bine la volei pe plajă. Astăzi (n.r. - duminică) am avut ceva probleme, pentru că nu sînt obişnuită să joc pe vînt aşa puternic”, a declarat Iuliana Nucu, mulţumită de evoluţia ei la Cupa “AQUA MAGIC”.