Japonia și-a făcut bagajele!

Fotbal / Cupa Asiei

Sport 24 Ianuarie 2015 / 00:00 461 accesări

Marea favorită a celei de-a 16-a ediții a Cupei Asiei la fotbal și-a luat adio de la competiție încă din sferturile de finală, Japonia fiind eliminată, surprinzător, de modesta națională a Emiratelor Arabe Unite, care a mai urcat pe podium o singură dată, în 1996, când a jucat finala, fiind și gazdă a competiției! Japonezii au tratat superficial partida din sferturi și au fost surprinși de o echipă arabă care a deschis rapid scorul și apoi s-a apărat cu îndârjire (raportul la cornere a fost... 19-0 pentru niponi!), reușind să ducă meciul în prelungiri și chiar la penalty-uri! Acolo unde au ratat marile vedete ale japonezilor - Honda și Kagawa! EAU a obținut o calificare nesperată în semifinale, unde va întâlni o altă mare favorită - țara gazdă, Australia. Derby-ul Orientului Mijlociu s-a încheiat tot după penalty-uri de departajare, Irak reușind calificarea în semifinale, după un meci spectaculos, cu două goluri în cele 90 de minute regulamentare și alte patru goluri în cele 30 de minute de prelungiri!

Rezultatele din sferturi: Iran - Irak 3-3 (Azmoun 24, Pouraliganji 103, Ghoochannejhad 119 / Yasin 56, Mahmoud 93, Ismail 116-pen.), 6-7 - la loviturile de departajare și Japonia - EAU 1-1 (Shibasaki 81 / Mabkhout 7), 4-5 - la loviturile de departajare. Semifinalele sunt programate luni și marți, de la ora 11.00: Coreea de Sud - Irak și Australia - Emiratele Arabe Unite.