Jaqueline Cristian, eliminată în primul tur la US Open

Sport 26 August 2024 / 21:23 62 accesări

Jaqueline Crstian (69 WTA) a fost eliminată luni seara în prima rundă a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a cedat în două seturi, 6-2, 6-4, în faţa rusoaicei Daria Kasatkina (13 WTA, favorită nr. 12).

Kasatkina s-a impus în mai puţin de o oră şi 20 de minute de joc, ea reuşind 2 aşi şi făcând trei duble greşeli, românca având un as şi comiţând şase duble greşeli.

Rusoaica va juca în runda următoare cu învingătoarea din partida care le opune pe Peyton Stears (SUA, 47 WTA) şi Lesia Ţurenko (Ucraina, 85 WTA).

Kasatkina (27 ani) a obţinut astfel a treia victorie în confruntările directe cu Cristian (26 ani). În 2022, Jaqueline a abandonat în turul secund la Doha, după ce câştigase primul set cu 6-2 şi scorul era 2-2 în actul secund, iar anul acesta, în sferturi la Charleston, Kasatkina s-a impus cu 6-7 (4/7), 6-2, 6-3.

Jaqueline Cristian nu a participat la ediţia de anul trecut a turneului newyorkez, fiind accidentată.